Nowości
-
Mieczysław Pajewski, "Stworzenie czy ewolucja"
- Jedna z pierwszych polskich książek kreacjonistycznych zredagowana przez Mieczysława Pajewskiego. Liczy 220 stron, definiuje kreacjonizm, wprowadza rozróżnienie między kreacjonizmem naukowym i kreacjonizmem biblijnym oraz omawia głównie ten pierwszy rodzaj kreacjonizmu. Lektura książki nie wymaga specjalistycznego przygotowania.
-
Carl Wieland, "Kamienie i kości"
- To najlepsze zwięzłe podsumowanie argumentów za stworzeniem, a przeciw ewolucji. Chociaż zrozumiałe niemal dla każdego, jednakże posiada głębię wystarczającą, aby służyć absolwentom uniwersytetu. Używajcie go powszechnie jako pierwszego wyzwania rzuconego waszym przyjaciołom i sąsiadom.
-
John Ankenberg i John Weldon, Fakty w sporze: stworzenie czy ewolucja? z posłowiem Kazimierza Jodkowskiego
- Ostatnie odkrycia naukowe podgrzały debate na temat kontrowersji stworzenie – ewolucja, a problem znalazł się w centrum uwagi. Książka Ankenberga i Weldona przedstawia w wielkim skrócie nowe spojrzenie na stare pytania. Jakie są dowody ewolucji? Czy są naukowcy, którzy wierzą w stworzenie? Czy dowody przemawiają za czy przeciw idei specjalnego stworzenia?
-
Phillip E. Johnson, "Wielka metafizyczna opowieść nauki, z posłowiem Kazimierza Jodkowskiego"
- Ostatnia dekada minionego stulecia ożywiła dogmatyczne akademickie środowisko Ameryki dzięki książkom profesora Phillipa E. Johnsona. W 1991 r. ukazała się najgłośniejsza pozycja „Darwin on Trial”, której polskie tłumaczenie opublikowała Oficyna „Vocatio” pod tytułem „Sąd nad Darwinem” w 1997 roku. Polskie Towarzystwo Kreacjonistyczne opublikowało tłumaczenie Piotra Bylicy trzech pierwszych rozdziałów książki „Reason in the Balance” pod tytułem: „Wielka metafizyczna opowieść nauki, z posłowiem Kazimierza Jodkowskiego”.
-
Sylvia Baker, "Kość niezgody"
-
Michael J. Behe, "Darwin's Black Box. The Biochemical Challenge to Evolution"
- Ta bestsellerowa książka była jak kamień, który spowodował lawinę. Biochemik Michael Behe z Lehigh University rozwinął w niej pojęcie "nieredukowalnej złożoności", które szybko stało się ością w gardle współczesnego neodarwinizmu. Książka ta została uznana przez "National Review" i "World Magazine" za jedną ze 100 najważniejszych książek XX wieku.
-
Jonathan Wells, "Icons of Evolution"
- Głośna, wydana w 2000 r., książka biologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, w której udokumentował on, że podręcznikowe przykłady podawane na prawdziwość teorii ewolucji to albo zdezaktualizowane twierdzenia albo po prostu fałszerstwa utrzymywane tylko po to, aby "nie mieszac uczniom w głowach". Jak widać dla ewolucjonistów w procesie nauczania ważniejsze jest nie to czy coś jest prawdziwe czy nie, ale czy wspiera teorię ewolucji.
-
William A. Dembski, "The Design Inference"
- Jak identyfikować zdarzenia, których przyczyną były działania inteligentne i odróżniać je od zdarzeń naturalistycznych, w których powstanie nie była zaangażowana inteligencja? Temu zagadnieniu poświęcona jest monografia jednego z teoretyków teorii inteligentnego projektu - matematyka i filozofa Williama Dembskiego, wydana w prestiżowym Cambridge University Press. Dembski rozwija w niej ścisłe metody detekcji projektu oparte m.in. o rachunek prawdopodobieństwa i filtr specyfikacji.
-
William A. Dembski, "No Free Lunch"
- Największym osiągnięciem Karola Darwina miało być pokazanie, że życie nie powstało w wyniku projektu, ale w wyniku działania naturalistycznych, bezcelowych mechanizmów. Czy jednak Darwin miał rację? William Dembski w sequelu książki "The Design Inference" argumentuje, że nie.
-
Guillermo Gonzalez and Jay W. Richards, "The Privileged Planet"
- Książka, która przywraca naszej planecie i życiu na niej wyjątkowe miejsce we wszechświecie. Jak argumentują autorzy, kolejne astrofizyczne odkrycia sugerują, że Ziemia, Układ Słoneczny, a nawet fundamentalne fizyczne stałe zostały odpowiednio "dostrojone" tak, aby mogło było powstać i utrzymać się życie.
-
Teksty kreacjonistyczne ogólne
-
Kreacjonizm biblijny
-
Kreacjonizm młodej Ziemi
-
Kreacjonizm starej Ziemi
-
Teoria inteligentnego projektu
-
Spór ewolucjonizm-kreacjonizm
-
Abiogeneza
-
Teksty ewolucjonistyczne (nie związane ze sporem)
-
Filozofia człowieka
-
Filozofia społeczna
There are currently no criteria on which to search. Please add them using the 'criteria' tab.