Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Aktualności

Aktualności

— filed under:
News Item Kody genetyczne wyższego rzędu
Naukowcy z University of Utah sugerują, że musi istnieć kod wyższego rzędu, który reguluje zachowuje znanego kodu genetycznego niższego poziomu.
News Item Czy fakty są źródłem Darwinowskiej teorii ewolucji?
ciekawa wypowiedź Goulda na temat pochodzenia Darwinowskiej teorii ewolucji
News Item Strona tytułowa "Problemów Genezy" 2006, nr 1-2 oraz "Do Czytelników" Przewodniczącego PTKr dra Eugeniusza Moczydłowskiego
Strona tytułowa "Problemów Genezy" 2006, nr 1-2 oraz "Do Czytelników" Przewodniczącego PTKr dra Eugeniusza Moczydłowskiego
News Item Mieczysław Pajewski, Wstęp [do Problemów Genezy 2010, t. 18, s. 7-8]
Zaczynamy wstawiać różne teksty z archiwalnych numerów "Problemów Genezy". Dzisiaj Wstęp do rocznika 2010.
News Item Książka Douglasa Axe "Undeniable" książką roku magazynu "World"
Książka biochemika i zwolennika inteligentnego projektu Douglasa Axe została wyróżnioną nagrodą 'książka roku' magazynu World.
News Item Problemy Genezy, Tom XX 2012
Od redakcji
News Item Bakteryjny silnik naprawiany w trakcie pracy
Nowe badania pokazują, że wić bakteryjna - napędzany protonami molekularny silnik i symbol teorii inteligentnego projektu - może być naprawiana dynamicznie podczas pracy.
News Item Konwergencja - argument za stworzeniem
Analiza zjawiska konwergencji - podobieństw u niespokrewnionych organizmów. Oba ujęcia – ewolucjonistyczne i kreacjonistyczne oferują wyjaśnienie zjawiska konwergencji. W zgodzie z ujęciem kreacjonistycznym konwergencja jest wynikiem aktywności Stwórcy, który stosował w niespokrewnionych organizmach wspólne i stałe rozwiązania służące określonej strategii przetrwania (wspólny projekt). Ewolucjoniści zapewniają z kolei, że konwergencja jest rezultatem tego, że niespokrewnione organizmy napotykają prawie identyczne selekcyjne siły w środowisku, w którym żyją, np. konkurencja czy nacisk ze strony drapieżników. Podobne naciski selekcyjne powodują, że dobór naturalny faworyzuje podobne powstałe przypadkowo warianty, co skutkuje utrwaleniem się podobnych cech w niespokrewnionych organizmach. Choć ewolucjonistyczne rozumienie konwergencji jest obecnie w biologii dominujące, jego krytyczna analiza ujawnia, że wydaje się ono być kompletnie nieadekwatne w wyjaśnianiu wszystkich aspektów konwergencji.
News Item Homologia: gasnąca nadzieja neodarwinizmu
Wśród powodzi zapewnień o „fakcie ewolucji”, poczesne miejsce zajmuje homologia. Jest ona wymieniana jako jeden z najmocniejszych argumentów świadczących o prawdziwości koncepcji makroewolucji. Jednak, co dla wielu zaskakujące, pojęcie homologii wprowadzono przed Darwinem (rzecz jasna rozumiane morfologicznie, a nie filogenetycznie). Przeddarwinowska biologia wyjaśniała homologię przez odwołanie się do archetypów — spójnych wzorców, według których żywe organizmy zostały zaprojektowane. Karol Darwin, który przeformatował biologię w ujęcia naturalistyczne, zaproponował inne wyjaśnienie homologii — jako rezultat dziedziczenia z modyfikacjami od wspólnego przodka. Jednak by koncepcja ta była bardziej wiarygodna niż poprzednia, połączona być musi z empirycznie weryfikowalnym naturalistycznym mechanizmem odpowiadającym za powstanie homologii. Neodarwinizm proponuje dwa takie mechanizmy: program genetyczny i procesy embriogenezy. Jednak ich dokładniejsza analiza pokazuje, że żaden nie stanowi odpowiedniego dowodu. A wobec tego wyjaśnienie homologii odwołujące się do inteligentnego projektu wciąż pozostaje możliwą odpowiedzią.
News Item Oko kręgowców - kolejna odsłona
 

Contained Collections:

W bieżącym folderze brak elementów.

Akcje Dokumentu
« Luty 2019 »
Luty
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728