Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Members Artur Janczewski "Mówienie, że teoria ewolucji i religia są sprzeczne, ośmiesza religię"

"Mówienie, że teoria ewolucji i religia są sprzeczne, ośmiesza religię"

- Ludzie, którzy dziś przeciwstawiają teorię ewolucji religii, narażają chrześcijaństwo na ośmieszenie. Takie poglądy to bardzo poważne pomylenie pojęć i bardzo duży stopień religijnej ignorancji - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" ks. profesor Michał Heller, który w przyszłym tygodniu odbierze Nagrodę Templetona.

- Z punktu widzenia współczesnej nauki nie da się podważyć teorii ewolucji. Nie chodzi tu tylko o ewolucję w biologii, bo ta jest tylko nitką wielkiego procesu kosmicznej ewolucji - tłumaczy profesor. - Święty Augustyn sformułował na przełomie IV i V wieku zasadę interpretacyjną Pisma Świętego, która mówi, że jeśli pojawia się sprzeczność między interpretacją Biblii, a dobrze ustaloną wiedzą, dziś powiedzielibyśmy nauką, to należy zmienić interpretację Pisma Świętego, by nie narażać chrześcijan na wyśmiewanie przez pogan - dodaje w rozmowie z "Dziennikiem" ks. Heller.

Laureat Templetona skomentował też niedawny spór dotykający światów religii i nauki, czyli protesty studentów i naukowców przeciwko wizycie papieża na Uniwersytecie Rzymskim La Sapienza. - To było nieporozumienie na poziomie metodologii i filozofii nauki - tłumaczy profesor. - Do niedawna niemalże obowiązującą interpretacją nauki było spojrzenie pozytywistyczne. Jego główną tezą było twierdzenie, że każda wartościowa ludzka wiedza musi być oparta na doświadczeniu rozumianym jako eksperyment (...). Obecnie obserwujemy odwrotne zjawisko - życzliwość naukowców w stosunku do metafizyki poszła za daleko i pojawiają się jakieś dewiacje w postaci powrotu do irracjonalizmu - wykłada ks. Heller. - Myślę, że inicjatywa naukowców z La Sapienza była właśnie reakcją na zjawisko irracjonalizmu, tyle że Kościół nie jest jego źródłem.

Profesor Heller widzi w religii sprzymierzeńca nauki w walce z irracjonalizmem. - Z jednej strony są coraz lepiej wykształceni naukowcy, z drugiej coraz gorzej wyedukowane społeczeństwo (...). Coraz większy podział zaczyna być niebezpieczny dla kultury, ponieważ powoduje wzrost różnego rodzaju irracjonalizmów (...). W sferze religii przejawiają się one jako fundamentalizm, co jest zjawiskiem niezwykle groźnym. W stosunku do nauki, objawiają się agresją, co było bardzo widoczne w krajach postsowieckich - uważa prof. Heller.

Światowej sławy fizyk, filozof i teolog przeznaczy całą nagrodę (1,6 mln dolarów) na Centrum Kopernika w Krakowie, które ma się zajmować relacjami między nauką a religią.

Nagroda Templetona została ufundowana w 1973 Sir Johna Templetona i jest przyznawana za pokonywanie barier pomiędzy nauką a religią.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1741287,11,1,1,item.html

Akcje Dokumentu
« Listopad 2024 »
Listopad
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930