Personal tools
You are here: Home Darwinizm - takie brzydkie słowo

Darwinizm - takie brzydkie słowo

Edward Wilson, znany socjobiolog z Harvardu, stwierdził niedawno, że określenie "darwinizm" zostało ukute przez przeciwników Darwina po to, by go w ten sposób dyskredytować. "To retoryczne określenie, mające przedstawić ewolucję jako rodzaj wiary, podobnie jak 'Maoizm'. Naukowcy - dodał Wilson - nie nazywają tego 'darwinizmem'". Że darwinizm jest bardzo brzydkim słowem najwyraźniej nie wiedzą jednak autorzy publikujący w serwisie "Racjonalista".

Edward Wilson, znany socjobiolog z Harvardu, stwierdził nie tak dawno, że określenie "darwinizm" zostało ukute przez przeciwników Darwina, aby go w ten sposób dyskredytować. "To retoryczne określenie, mające przedstawić ewolucję jako rodzaj wiary, podobnie jak 'Maoizm' - powiedział Wilson w Newsweeku w listopadzie 2005 r. - Naukowcy - dodał on - nie nazywają tego 'darwinizmem'". [1] Wtóruje mu biolog ewolucyjny John Timmer, który w swojej krytyce książki, omawiającej wady i zalety neodarwinizmu, [2] stwierdził: "[...] podczas mniej więcej 20 lat, kiedy byłem bezpośrednio zaangażowany w badanie biologiczne, nigdy nie zetknąłem się z terminem 'darwinizm'". [3] Jeszcze dalej poszedł inny ewolucyjny biolog Paul Gross, zirytowany orzekając, że określenie darwinizm "jest często używane przez tych, którzy nie mają wiele pojęcia o ewolucyjnej biologii". [4]

Najwyraźniej niewiele pojęcia o ewolucyjnej biologii mają niektórzy autorzy piszący da serwisu "Racjonalista". I tak Andrzej Koraszewski w artykule "Urządźmy dzień Darwina" bez żenady propaguje - ukute zdaniem Wilsona przez wrogów Darwina - brzydkie słowo:
Nie można wykluczyć, że na jednym czy drugim uniwersytecie odbędą się okolicznościowe konferencje, ale naszą ambicją jest uświadomienie młodym ludziom, przede wszystkim uczniom gimnazjów i szkół średnich, jakie jest znaczenie darwinizmu oraz tego, że żyjemy w czasach neodarwinowskiej rewolucji. [5]

Koraszewski nie jest najwidoczniej na bieżąco z ewolucyjną nowomową definiującą, że określenie "darwinizm" to kreacjonistyczna obelga. Ale cóż mu się dziwić, skoro nawet arcykapłan ewolucji, Richard Dawkins - cytowany w tekście Koraszewskiego - stwierdza, że "żyjemy w czasach neodarwinizmu". Zgodnie ze starożytną maksymą nie jest uczeń większy nad mistrza - jeśli nawet Dawkins nie unika brzydkich słów, to darujmy i "Racjonaliście".

Michał Ostrowski

---------------------------------------------------

Przypisy:

1. Jerry Adler, "Evolution of a Scientist", Newsweek 28 November 2005.
2. Stephen C. Meyer, Scott Minnich, Jonathan Moneymaker, Paul A. Nelson, and Ralph Seelke, (2007) Explore Evolution: The Arguments for and Against Neo-Darwinism, Hill House Publishers Pty. Ltd., Melbourne and London.
3. John Timmer, (2008) A biologist reviews an evolution textbook from the ID camp. Online: Ars Technica.
4. Paul R. Gross, (2002) Berlinski vanquishes pseudoscience -- and science (again). Online: Talk Reason.
5. Andrzej Koraszewski, (2008) Urządźmy Dzień Darwina. Online: Racjonalista.
Document Actions
« November 2024 »
November
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930