Przerwany lot Archaeoraptora
Wszyscy widzieliśmy wiadomości. Z wielkimi fanfarami ogłoszono znalezienie całkowitej formy pośredniej między dinozaurami i ptakami. Okaz, składający się z ptasiego ciała i dinozaurowego ogona, uznano za znalezioną w końcu skamieniałość ogniwa pośredniego i dowód, że ptaki wyewoluowały z dinozaurów.
Hałas w głównych środkach masowego przekazu pojawił się w październiku 1999 roku po opublikowaniu robiącego wrażenie artykułu w listopadowym numerze National Geographic. Dotyczył on skamieniałości przeszmuglowanej z Chin, sprzedanej prywatnemu kolekcjonerowi, prezentowanej na spotkaniach naukowych i zaakceptowanej bez najmniejszego pytania. Kilku uczonych wyraziło niepewność, ale ich komentarze w pośpiechu stłumiono, akceptując ten nowy "dowód" ewolucji.
Ale nagle w połowie stycznia 2000 roku pojawiły się wiadomości, że skamieniałość ta najprawdopodobniej jest oszustwem, zręcznie złożonym ze skamieniałości prawdziwego ptaka i prawdziwego dinozaura. Dla osób postronnych wzajemne obwinianie się jest sporym przeżyciem i ma jednocześnie humorystyczny charakter, co dokumentujemy w artykule dra Steve'a Austina. [1]
Jaka lekcja płynie z tego epizodu? I jak powinniśmy odpowiadać, gdy zetkniemy się z podobnymi twierdzeniami? Jaka była pierwotna reakcja kreacjonistów?
Zetknąwszy się po raz pierwszy z sensacyjnymi doniesieniami mediów (i skąpymi danymi empirycznymi), kreacjoniści zalecali postawę "poczekamy, zobaczymy". Często jest tak, że takie nadzwyczajne publiczne twierdzenia są wycofywane po roku, gdy przeprowadzi się troskliwe ich badanie. (Pamiętacie meteoryt z Marsa z maleńkimi skamieniałościami? Nauka obaliła go po kilku miesiącach od czasu, gdy dzięki niemu skutecznie promowano ewolucjonizm w mediach.) Nie stańcie się ofiarą twierdzeń, które "są zbyt dobre, by były prawdziwe". Prawdopodobnie nie są prawdziwe i czas to pokaże.
Tu właśnie jest pies pogrzebany. Dinozaury nie ewoluowały w ptaki i stanie się to jasne, gdy poznamy wszystkie fakty. Czasami musimy po prostu poczekać.
Przypisy
[1] Steven A. Austin, Archaeoraptor: upierzony dinozaur z National Geographic nie lata (patrz dalej w tym numerze).
Źródło: Na Początku..., marzec-kwiecień 2000, nr 3-4 (127-128), s. 93-94. (Archaeoraptor Flight Aborted, Acts & Facts March 2000, vol. 29, No. 3, s. 1. Z jęz. ang. za zgodą Redakcji tłumaczył Mieczysław Pajewski)