Personal tools
You are here: Home Artykuły Brytania i kreacjonizm

Brytania i kreacjonizm

— filed under:

Opłacane przez państwo szkoły religijne w Zjednoczonym Królestwie w ostatnich tygodniach znalazły się w ogniu krytyki za nauczanie kreacjonizmu w klasach szkolnych, przy czym niektórzy znani przywódcy odcinali się od promowania przez te szkoły teorii „antyewolucyjnych”.

Keith Davidson, dyrektor szkolnictwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wielkiej Brytanii został w związku z tą dyskusją zaproszony do udziału w programie telewizyjnym Westminster Live nadawanym przez sieć BBC. Prowadzona przez adwentystów Loghborough School w Tottenham, Londyn, chociaż nie znalazła się w centrum kontrowersji, to jednak została dokładnie przebadana przez media jako ta szkoła, która naucza kreacjonizmu. Tydzień temu[1] premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair, zabrał głos i powiedział, że „zróżnicowany system prowadzi do lepszych wyników”, ale jego słowa nie uciszyły trwającej dyskusji.

W trakcie krótkiego wywiadu w programie Westminster Live Davidson pokazał się z członkiem parlamentu, Jenny Tonge, która wyraziła pogląd, że chociaż kreacjonizm można w pełni zaakceptować, gdy naucza się go jako część religijnego programu, to nie powinno się go nauczać jako nauki. „Jako chrześcijanka nie mam żadnego problemu przyjmując ideę Boga jako stwórcy — rzekła — ale dużo więcej empirycznego świadectwa naukowego przemawia na rzecz ewolucjonizmu”.

W odpowiedzi Davidson podkreślił, że John Loghborough School prezentuje swoim uczniom pełny program państwowy. Dodał jednak, że etos szkoły wymaga, by Boga przedstawiano jako stwórcę wszelkiego życia. „Spór dotyczy nie tylko ewolucjonizmu — powiedział. — Bardziej dotyczy on tolerancji i szacunku dla opinii innych ludzi”.

Według zasad aktualnie obowiązującego programu państwowego w Zjednoczonym Królestwie szkoły muszą nauczać ewolucjonizmu, ale wolno im nauczać także młodoziemskiego kreacjonizmu. W opublikowanym w prasie 19 marca wywiadzie Nigel de Gruchy, przywódca związku zawodowego nauczycieli, przewidywał, że ten rodzaj kontrowersji będzie się coraz częściej pojawiał, jeśli rząd będzie kontynuował finansowanie szkół wyznaniowych.

Arthur V. Chadwick

Przypisy

* Arthur V. Chadwick jest profesorem Southwestern University, Keene, Texas, USA. http://geology.swau.edu

[1] Artykuł Chadwicka został napisany 27 marca 2002 r.

Źródło: Na Początku... marzec-kwiecień 2002, nr 3-4 (153-154), s. 114-115. (Arthur V. Chadwick, Britain and creationism; artykuł nadesłany do Na Początku... Z jęz. ang. tłumaczył Mieczysław Pajewski.)

Document Actions
« February 2020 »
February
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829