Personal tools
You are here: Home Artykuły W sześć dni

W sześć dni

Recenzja: John F. Ashton (ed.), In Six Days. Why fifty (50) Scientists Choose to Believe in Creation, Master Books, Inc., Green Forest, Arkansas 2001.

Często się mówi, że "żaden uczony nie wierzy w Biblię", przynajmniej w tym zakresie, że nie mówi ona prawdziwie na temat przyrody. Niedawno wydana książka pokazuje błąd tego rodzaju myślenia.

In Six Days , zredagowana przez Johna Ashtona, jest zbiorem pięćdziesięciu esejów napisanych przez wielu uczonych wyjaśniających, dlaczego "wierzą oni w stworzenie". Jest to książka warta przeczytania, ponieważ tych 50 uczonych z różnych dziedzin nauki jasno przedstawia, dlaczego opowiadają się za porzuceniem idei ewolucji na rzecz bardziej zadowalającego pojęcia stworzenia.

Od tych 50 autorów (są wśród nich trzy kobiety), z których każdy zdobył stopień szkoły wyższej w jakiejś dziedzinie naukowej, oczekiwano odpowiedzi na następujące pytanie: "Dlaczego wierzysz, że życie na Ziemi powstało podczas dosłownie rozumianego sześciodniowego biblijnego stworzenia?"

Większość z tych uczonych zaakceptowała niegdyś do pewnego stopnia idee ewolucjonizmu, ale po bliższym badaniu uznała, że są one zbrakowane. Zmiany w ich sposobie myślenia zachodziły różnymi drogami. Dla dra Jeremy'ego Waltera (doktorat z inżynierii mechanicznej) przełomowa była myśl o samej naturze nauki. "Wielu inteligentnych ludzi jest powszechnie przekonanych, że nauka udowodniła, iż Ziemia liczy sobie miliardy lat. Jak mogą się w tym mylić?" — pytał. "Błąd ich koncepcji wypływa z lekceważenia podstawowej natury nauki".

Spora część tych uczonych przekonała się do ujęcia biblijnego, kiedy uświadomiła sobie nieprawdopodobieństwo przypadkowego powstania życia. Bez względu na dopuszczalną ilość czasu świadectwo empiryczne ujawnia, że życie jest zbyt złożone, by powstało na mocy przypadku. Liczni autorzy odwrócili się od koncepcji ewolucjonistycznych, gdy zrozumieli surową rzeczywistość pierwszego i drugiego prawa termodynamiki — praw, które stoją w konflikcie z ewolucją życia.

Andrew Snelling (doktorat z geologii) zauważa: "Z dwu powodów wierzę w stworzenie życia przez Boga w ciągu sześciu dosłownych dni i w Boże zniszczenie życia i powierzchni Ziemi przez roczny katastrofalny potop o globalnym zasięgu: po pierwsze i przede wszystkim, ponieważ Biblia wyraźnie zarejestrowała te wydarzenia jako rzeczywistą, dosłowną historię i — po drugie — ponieważ świadectwo naukowe poprawnie rozumiane jest całkowicie zgodne z ujęciem biblijnym".

Byłoby przyjemnie zaznaczyć, że każdy z tych pięćdziesięciu uczonych równie jasno jak Snelling wyraził swoją opinię, ale kilku moim zdaniem mniej bezpośrednio określało swoje stanowisko mówiąc, że "wierzą Biblii" czy coś w tym rodzaju..., chociaż chciałbym skorzystać z zasady, że wątpliwości przemawiają na ich korzyść. Wiemy jednak, że wielu mówi, iż wierzy Biblii, ale przy bliższym sprawdzeniu robi mocny wyjątek, gdy przychodzi do spraw pochodzenia.

Istnieje wielu innych uczonych, jak też rosnąca liczba zwykłych ludzi, którzy utrzymują, iż Biblia daje dokładne sprawozdanie, jak pojawiło się życie i rzeczywistość. Recenzowana książka, wydana przez Master Books stanowi cenny dodatek do tego ogólnoświatowego ruchu. Może być przydatna, gdy ktoś powie, że uczeni nie wierzą Biblii.

Dan  Schobert

Przypisy

* Dan Schobert, Box 558, Plover, Wi. 54467, USA.

Źródło: Na Początku... listopad-grudzień 2001, nr 11-12A (148-149), s. 376-377. (Dan Schobert, In six days; recenzja nadesłana do Na Początku... Z jęz. ang. tłum. Mieczysław Pajewski)

Document Actions
« November 2024 »
November
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930