Personal tools
You are here: Home Artykuły Gdzie tu pasują dinozaury?

Gdzie tu pasują dinozaury?

Kiedy chrześcijanom i niechrześcijanom po raz pierwszy zostanie przedstawiony model historii Ziemi, zwykle zadają oni to samo pytanie: "no, a co z dinozaurami?" Wygląda na to, że dziesiątki lat ewolucyjnego prania mózgu doprowadziło wielu ludzi do zrównania dinozaurów z ewolucją. Dinozaury bowiem poprzez długi czas stanowiły efektowne narzędzie w nauczaniu dogmatu ewolucyjnego. Ale one rzeczywiście istniały i w jakiś sposób muszą pasować do schematu biblijnego.

Biblia mówi, że wszystkie rzeczy wraz z dinozaurami zostały stworzone podczas sześciu dni, w czasie tygodnia stwarzania (Księga Wyjścia 20:11). Dinozaury jako gady były (z definicji) zwierzętami lądowymi stworzonymi w Szóstym Dniu pod kategorią "zwierzę ziemne" (Rodz. 1:24,25). Duże gady morskie zostały też stworzone w Piątym Dniu (w. 21). Wraz ze wszystkimi zwierzętami i rodzajem ludzkim zostały stworzone jako roślinożerne (w. 29, 30), gdyż przed buntem Adama i Ewy przeciw Bogu śmierć nie istniała.

Z tych wielu skamieniałości dinozaurów, które zostały odnalezione, prawie wszystkie dowodzą, że dinozaury żywiły się wyłącznie roślinami. Jednakże parę rodzajów skamielin dinozaurów posiada ostre zęby, ostre pazury, kolce, płyty służące do obrony itd., które prawdopodobnie używane były do różnych ofensywnych czy obronnych celów. Oczywiście, naukowcy nigdy nie mogą być pewni co do obyczajów jakiegoś stworzenia, kiedy do badań posiadają jedynie martwe organizmy, a większość skamieniałości dinozaurów jest nadzwyczaj fragmentaryczna. Zwykle składają się one z fragmentu pojedynczej kości. A wiele z obecnie żyjących zwierząt posiada ostre zęby, których używają wyłącznie do celów pokojowych. O dinozaurach wiemy jednak już wystarczająco dużo, aby mocno podejrzewać, że niektóre z nich żywiły się mięsem.

Biblia nie mówi, kiedy nabyły tę umiejętność, lecz moim zdaniem daje nam ona wskazówkę, jak to było. Kiedy Adam i Ewa zbuntowali się, Bóg rzucił na całe stworzenie straszne przekleństwo śmierci. Czyniąc tak nie tylko wypełnił obietnicę, że zacznie ono umierać (Księga Rodzaju 2:17), ale faktycznie zmienił genetyczną budowę każdego "rodzaju", tak iż wszyscy ich potomkowie będą już na zawsze inni. Zmienił także strukturę ciała Ewy (Księga Rodzaju 3:16), roślin (w. 18), tak samo jak i zwierząt (w. 14). Może to w tym czasie dinozaury i inne zwierzęta nabyły lub zaczęły nabywać części ciała zaprojektowane na agresję czy ochronę. Być może jest to nadmierna spekulacja, lecz grzech rujnuje wszystko i wkrótce potem cała planeta uległa zepsuciu (Rodz. 6:11,12,7).

Bóg powiedział Noemu, aby przywiódł pary z każdego rodzaju zwierząt lądowych na pokład Arki, w tym, oczywiście, dinozaury (Rodz. 7:15). Dinozaury jako gady rosną przez cały okres życia, z czego wynika, że najstarsze są największe. Na pokładzie Arki znajdowało się jeszcze ciągle dosyć miejsca dla młodszych. Tak więc dinozaury na pokładzie Arki byłyby najprawdopodobniej młodymi dorosłymi, być może nie większymi niż krowa. Jednakże świat po Potopie różnił się bardzo od poprzedniego, posiadał o wiele mniej roślinności oraz zimniejszy i ostrzejszy klimat. Najwyraźniej dinozaury stopniowo zupełnie wymarły. Całkiem możliwe, że polowano na nie do całkowitego ich wyginięcia, na co wskazuje dużo legend o smokach, których opisy bardzo przypominają dinozaury.

W każdym razie historia biblijna posiada wyjaśnienie dla stworzenia dinozaurów, ich stylu życia i wymarcia. Zachęcam chrześcijańskich rodziców, aby z tych wyjaśnień korzystali, ucząc dzieci prawd biblijnych.

John D. Morris

Przypisy

Źródło: Na Początku... styczeń-marzec 2001, nr 1-3 (138-140), s. 57-59. (John D. Morris, Ph.D., How Do The Dinosaurs Fit In?, Acts & Facts May 1989, vol. 18, No. 5, Back to Genesis. Z jęz. ang. za zgodą Autora tłum. Katarzyna Gieremek)

Document Actions
« February 2020 »
February
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829