Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Artykuły Czy ludzki embrion przechodzi przez zwierzęce stadia?

Czy ludzki embrion przechodzi przez zwierzęce stadia?

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Oto młodą, brzemieną dziewczynę zabrano do gabinetu w klinice aborcyjnej. Zrozumiałe, że jest wystraszona, zmieszana i podatna na sugestie. Ona wie tylko jedno, że nie chciała zajść w ciążę i pragnęłaby nie być w ciąży. Wie także, że aborcja położyłaby kres jej odmiennemu stanowi. Ale przecież to dotyczy dziecka!

— Jak dawno jesteś w ciąży, kochanie? — pyta osoba doradzająca.

— Och, jakieś dwa miesiące — odpowiada ona, na co doradca mówi:

— Czy pamiętasz może, czego uczyłaś się na lekcji biologii w dziesiątej klasie, w jaki sposób rozwijający się embrion przechodzi poprzez różne stadia podczas wzrastania? Przechodzi przez stadium ryby, gdzie posiada "szczeliny skrzelowe", tak jak ryba. Innym razem ma ono błonę żółtkową, jak ptak, a jeszcze później ogon niczym małpa. Mając dwa miesiące prawdopodobnie przechodzi teraz przez stadium ryby i nie jest jeszcze w pełni człowiekiem. Nie myśl o tym jak o dziecku, ale jak o rybie.

Na planszach wiszących na ścianie znajdują się rysunki wskazujące na różne fazy rozwoju człowieka, ryby, małpy itd. Na embrionach różnych gatunków w tej samej fazie rozwoju zaznaczono podobieństwa. Wydaje się, że wszystkie embriony w tej samej fazie wyglądają w dużym stopniu tak samo. Nasza młoda przyjaciółka, przekonana przez takie argumenty, decyduje się więc zrobić krok naprzód i poddać się aborcji. Ostatecznie, to nic złego zabić rybę.

Pewnie się zastanawiasz, czy powyższa historia jest prawdziwa. Nie tylko, że jest prawdziwa, ale prawdopodobnie zdarza się codziennie. Przedstawiony argument odwołuje się do tzw. prawa biogenetycznego, znanego przy pomocy sloganu "ontogeneza jest powtórzeniem filogenezy". Prawo to wielokrotnie podaje się jako naukowe usprawiedliwienie przerywania ciąży. Zapoczątkował je w 1866 roku Ernest Haeckel (później odwoływał się do niego Hitler). Haeckel wyprodukował serię rysunków porównujących stadia rozwoju różnych gatunków, których używa się zarówno na lekcjach biologii, jak i w klinikach aborcyjnych.

Pewnie będziesz zaskoczony, że cała ta koncepcja jest od dziesięcioleci zdyskredytowana. Ewolucjonista, dr Blechschmidt, w swojej książce The Beginnings of Life napisał: "tak zwane prawo biogenetyczne jest błędne i żadne 'ale', czy 'jeśli' nie złagodzi tego faktu. Nie jest ono nawet odrobinę poprawne, czy poprawne w innej postaci. Jest ono całkowicie błędne" (1977, s. 32). I rzeczywiście, niemiecki embriolog, Wilhelm His, opublikował w 1874 roku katalog zamierzonych zniekształceń danych empirycznych, dokonanych przez Haeckla po to, by zdobywać zwolenników. W konsekwencji dochodzenie naukowe uznało Haeckla winnym i ograniczyło jego dostęp do wielu naukowych kręgów.

Co jednak powiemy o tym domniemanym dowodzie ewolucji, odwołującym się do istnienia szczelin skrzelowych, pęcherzyka żółtkowego i ogona w ludzkim embrionie (by wymienić przykłady najczęściej używane)? Prawdą jest, że we wczesnych stadiach rozwoju ludzki płód posiada pewne fałdy czy zgięcia, które przypominają te, jakie znaleźć można w embrionie ryby. Jednakże w miarę rozwoju podobieństwo to zanika. U ryby fałdy te rozwijają się w skrzela, ale u ludzi rozwijają się one w gruczoły i struktury znajdujące się w okolicach ucha i szyi. Gdyby ludzie byli spokrewnieni z rybami, można byłoby oczekiwać, że skrzela rozwiną się w płuca, tchawicę i usta. Podobnie też ludzki embrionalny "ogon" tak naprawdę jest rozwijającą się kością guziczną czy "kością ogonową" ważną dla życia i jest całkowicie ludzką cechą, a tak zwana błona żółtkowa nie jest zródłem pożywienia, jak w ptasim jaju, lecz jest źródłem pierwszych komórek krwi embrionu. Wszystko, co dotyczy ludzkiego embrionu, jest zupełnie wyjątkowe i ludzkie.

Nie ma najmniejszego sensu w tym, by abortyści używali takiej pseudonauki do usprawiedliwiania swoich czynów. Ale w aborcji nie tylko to nie posiada żadnego sensu.

John D. Morris

Przypisy

Źródło: Na Początku... lipiec-sierpień 2001, nr 7-8 (144-145), s. 200-201. (John D. Morris, Ph.D., Does The Human Embryo Go Through Animal Stages?, Acts & Facts August 1989, vol. 18, No. 8. Za zgodą Autora z jęz. angielskiego tłumaczyła Katarzyna Gieremek)

Akcje Dokumentu
« Marzec 2024 »
Marzec
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031