Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Artykuły Czego trzeba, aby dinozaur ewoluował w ptaka?

Czego trzeba, aby dinozaur ewoluował w ptaka?

Ewolucjoniści poświęcili wiele wysiłku, próbując ustanowić pogląd, że ptaki ewoluowały z dinozaurów. Istnieją pewne podobieństwa w szkieletach, co zachęca ich do lekceważenia różnic i obrony każdej możliwej cechy (jak ślady piór u teropodalnych dinozaurów), która mogłaby wskazywać, że te dwie klasy zwierząt są wzajemnie powiązane. Dziś wydaje się, że niektórzy nawet uciekali się do oszustwa, by takie powiązanie ustanowić. Wypada nam teraz zrobić krok wstecz i zastanowić się jakie strukturalne i fizjologiczne przekształcenia muszą nastąpić, by zmienić jedno w drugie? Poniższa skrócona lista ewolucyjnych przeszkód może być pomocna.

Skrzydła: Uważa się, że proponowani przodkowie ptaków poruszali się na tylnych kończynach. Ich zdrobniałe przednie kończyny miały palce podobne do ręki, ale obejmowały tylko palec pierwszy, drugi i trzeci. Przednie kończyny ptaków obejmują palce drugi, trzeci i czwarty. Dzisiaj większość utrzymuje, że naziemne teropody nauczyły się szybko biegać i skakać łowiąc owady i w końcu zaczęły używać ramion z wystrzępionymi łuskami do latania. Ale latanie wymaga w pełni ukształtowanych, wzajemnie powiązanych piór i pustych kości, nie wspominając o muskułach poruszających skrzydłami i o mostku w kształcie kilu, do którego te muskuły są przyczepione.

Pióra: Pióra w ogóle nie są podobne do łusek. Nawet gdyby łuski były wystrzępione, nie wiązałyby się ze sobą i nie byłyby nieprzenikalne dla powietrza, jak pióra. Faktycznie pióra bardziej przypominają włosy niż łuski. Czy taki precyzyjny projekt mógł powstać wskutek mutacji? We wszystkich ostatnich odkryciach skamieniałych dinozaurów z "piórami", o tych "piórach" tylko się wnioskuje. To, co faktycznie występuje, lepiej opisać jako cienkie włókna, powstające pod skórą.

Kości: Ptaki mają delikatne, puste kości, by zmniejszyć ich wagę, podczas gdy dinozaury mają pełne kości. Umiejscowienie i projekt ptasich kości może być analogiczny do kości dinozaura, ale faktycznie są one bardzo różne. Na przykład ciężki ogon dinozaurów (potrzebny do równoważenia reszty ciała, by zwierzę to mogło poruszać się na dwu nogach) uniemożliwiłby jakikolwiek lot.

Ciepłokrwistość: Ptaki są ciepłokrwiste z wyjątkowo wysokim metabolizmem i o dużych wymaganiach żywnościowych. Metabolizm dinozaurów jest kwestią sporną, ale wszystkie nowożytne gady są zimnokrwiste i mają w dużym stopniu letargiczny styl życia.

Płuca: Ptaki są wyjątkowe wśród kręgowców lądowych, gdyż nie występuje u nich system "wdech-wydech". Powietrze przepływa u nich stale po jednokierunkowej pętli, wspierając wysoki metabolizm ptaka. System oddychania u gadów jest całkowicie odmienny, bardziej przypomina system u ssaków.

Inne organy: Miękkie części ptaków i dinozaurów, nie tylko płuca, są zupełnie inne. Niedawno odkryty "zmumifikowany" dinozaur ze skamieniałymi tkankami miękkimi, okazał się być bardzo podobny do krokodyla, nie do ptaka.

Tak więc przejście od dinozaurów do ptaków jest blokowane przez wiele dużych przeszkód, nie tylko wykształceniem skrzydeł. Jest jeszcze gorzej, ponieważ aby dokonać tego przejścia, większość jeśli nie wszystkie określone cechy muszą być osiągnięte jednocześnie. Wszystkie one muszą być obecne albo żaden z nich nie będzie spełniał swego właściwego celu. Opowieści ewolucjonistów nie pasują do faktów.

John D. Morris

Przypisy

Źródło: Na Początku..., marzec-kwiecień 2000, nr 3-4 (127-128), s. 101-103. John D. Morris, Ph.D., What Would Need to Change for a Dinosaur to Evolve into a Bird?, Acts & Facts, March 2000, vol. 29, No. 3, Back to Genesis No. 135. Z jęz. ang. za zgodą Autora tłum. Mieczysław Pajewski.

Akcje Dokumentu
« Marzec 2024 »
Marzec
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031