Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Artykuły Pająk wodny

Pająk wodny

Gdy nurkujący ludzie chcą spędzić pewien czas pod wodą, żywotną sprawą jest stały dopływ powietrza. Zwykle osiąga się to dźwigając butle z tlenem. Czasami badacze podmorscy używają dzwonu nurkowego, zaopatrywanego w tlen z powierzchni przy pomocy węża.

Pająk wodny, inaczej niż inne pająki, buduje swój dom pod wodą i konstruuje swój własny "dzwon nurkowy", który zaopatruje w powietrze. Pająki wodne budują swoje gniazdo pod powierzchnią stawów i strumieni, wśród liści roślin wodnych. Samica pająka zaczyna od uprzędzenia warstwy jedwabistej pajęczyny, którą przymocowuje do jednej z roślin. Następnie powraca ona na powierzchnię, aby złapać "pęcherzyk" powietrza, który przenosi do podwodnego gniazda, trzymając go między włoskami swego ciała. Uwalnia powietrze do zatopionej warstwy pajęczyny, która wydyma się jak niewielka kopuła.

Samiczka pająka w tym podwodnym gnieździe składa jajeczka i opiekuje się swoimi małymi, bezpieczna od potencjalnych drapieżników. Powietrze jest stale uzupełniane w postaci pęcherzyków sprowadzanych z powierzchni. Gdy młode pająki dojrzeją, to również bez instruowania budują podwodne gniazda i przenoszą do nich pęcherzyki powietrza. Z ewolucyjnego punktu widzenia trudno wyjaśnić zachowanie się i styl życia wodnych pająków. Czy żyły one niegdyś nad wodą, jak inne pająki, i zdecydowały się wówczas zmienić swoje zwyczaje? A jeśli tak, to jak mogły one stopniowo wyewoluować umiejętność budowania podwodnych gniazd i stałego zaopatrywania ich w pęcherzyki powietrza?

Pająkom wodnych nie można było popełnić nawet jednego błędu, gdy uczyły się żyć pod wodą, więc zwyczajów tych nie mogły osiągnąć poprzez dobór naturalny czy przypadkowe mutacje. Cały proces musiał być doskonały od samego początku, inaczej pająki wodne nie mogłyby przetrwać, by wyhodować następne pokolenie. Najbardziej racjonalnym wyjaśnieniem jest to, że te niewielkie stworzonka były zaprojektowane przez mądrego Stwórcę, by żyły w taki właśnie sposób.

  

Przypisy

Źródło: Na początku..., Rok 2, nr 10 (62), s. 232-233, 1995 r. Oryginał: Water Spider, Original View No. 13; z jęz. ang. tłum. Mieczysław Pajewski.

Akcje Dokumentu
« Styczeń 2025 »
Styczeń
PnWtŚrCzPtSbNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031