Timothy Rowe, Richard A. Ketcham, Cambria Denison, Matthew Colbert, Xing Xu and Philip J. Currie, Forensic palaeontology: The Archaeoraptor forgery, Nature, 29 March 2001, vol. 410, s. 539-540.
Autorzy przypominają, że Archaeoraptora ogłoszono jako "brakujące ogniwo" i rzekomo największe świadectwo od czasu, gdy odkryto archeopteryksa, świadczące, że ptaki wyewoluowały z pewnego typu mięsożernych dinozaurów. Okazało się jednak, o czym już Czytelnicy naszego miesięcznika doskonale wiedzą, że archaeoraptor jest wynikiem oszustwa, połączeniem kości pierwotnego ptaka i nielotnego dinozaura. Autorzy użyli zaawansowanej tomografii komputerowej wykorzystującej promienie rentgenowskie, by określić naturę i zakres tego oszustwa. Pozwoliło im to zbadać strukturę okazu i jego części składowe.
Skoro nie można badać autentycznych form przejściowych, zawsze to pewna pociecha, jeśli można badać rzekome brakujące ogniwa. Szkoda tylko, że te niewątpliwie wartościowe badania nie są tak nagłaśniane jak "odkrycia" form przejściowych, które się potem dementuje.
Mieczysław Pajewski
Przypisy
Źródło: Na Początku... styczeń-marzec 2001, nr 1-3 (138-140), s. 90.