Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Artykuły Nicola Jones, Ancient fossils suggest fuse for Cambrian explosion, New Scientist.com 19 July 2001

Nicola Jones, Ancient fossils suggest fuse for Cambrian explosion, New Scientist.com 19 July 2001

Autor, odwołując się do artykułu w Science (2001, vol. 293, s. 479), opisuje przypadek znalezienia najstarszego skamieniałego skorupiaka. Odnalazł go z kolegami David Siveter (University of Leicester) w Shropshire, w Anglii. Znalezisko ma wielkość pół milimetra i przypisuje mu się wiek 511 milionów lat. Właśnie ten wiek odgrywa tu kluczową sprawę. Oznacza to bowiem, że znaleziony skorupiak żył blisko początku okresu kambryjskiego. Jakie znaczenie ma to odkrycie?

Mówi się o tzw. wybuchu w kambrze. Zapis kopalny wskazuje, że około pięćset kilkadziesiąt milionów lat temu (do 1990 roku podawano wiek 560 milionów lat, dzisiaj podaje się 543 miliony lat), w bardzo krótkim okresie czasu, od pięciu do dziesięciu milionów lat, powstały bardzo szybko prawie wszystkie podstawowe plany budowy ciała gromad wielokomórkowców. Odkrycie to było kłopotliwe dla ewolucjonistów (przeciwną opinię mieli kreacjoniści), gdyż wymagało przyjęcia, że procesy ewolucyjne toczyły się wówczas niezwykle szybko (zdaniem kreacjonistów nasuwa to wątpliwość, czy w ogóle się one toczyły).

Odkrycie tak zaawansowanego w rozwoju skorupiaka, który żył wcześniej, niż poprzednio przypuszczano, stanowi... no, właśnie, ciekawe, czy Czytelnicy Na Początku... się domyślą? Stanowi większy kłopot czy mniejszy dla teorii ewolucji? Skoro poprzednio sądzono, że zaawansowane organizmy powinny pojawić się później w zapisie kopalnym, sporo po wybuchu w kambrze, a w rzeczywistości pojawiły się wcześniej, niż sądzono, to naiwny kreacjonista mógłby sądzić, że jego stanowisko jest teraz jeszcze mocniejsze niż poprzednio — ewolucjoniści mają coraz mniej czasu na "wyewoluowanie" swoich organizmów. Autor omawianego artykułu, wspierając się na opinii kilku wybitnych ewolucjonistów, uważa jednak inaczej. Skoro bowiem tak rozwinięty organizm istniał już tak wcześnie, to mocno to sugeruje, iż jeszcze wcześniej musiał istnieć długi okres jego ewolucji (tak głosi przytoczona opinia jednego z odkrywców, Marka Williamsa z British Geological Survey).

Można zapytać, a dlaczego odkrycie to mocno sugeruje właśnie długi okres wcześniejszej ewolucji, a nie nagłe pojawienie się (które kreacjoniści nazywają stworzeniem)? Odpowiedź znajdziemy w przytoczonych w artykule słowach Richarda Forteya z Oxfordu, który zgadza się ze swoim kolegą-ewolucjonistą. Jego zdaniem przed tzw. wybuchem kambryjskim istniał okres ok. 350 milionów lat powolnego ewoluowania tego, co obserwujemy w zapisie kopalnym dotyczącym owego wybuchu (to jest to ten "lont", o którym mowa w tytule omawianego artykułu). A dlaczego tak uważa? Odpowiedzi udziela ostatni akapit omawianego artykułu:

Nawet gdyby nie odkryto żadnych skamieniałości pochodzących z wcześniejszych etapów rozwoju życia, możemy — mówi Fortey — założyć, że istniały. "Stawonogi nie mogą się pojawić z dnia na dzień", mówi.

I mamy sprawę rozwiązaną. Ponieważ kreacjonizm jest fałszywy, organizmy musiały wyewoluować. Ponieważ teoria ewolucji jest prawdziwa, to żaden fakt, żadne odkrycie nie jest w stanie jej podważyć.

Przypomina mi się tu pewien kawał. Uczeń szkoły rabinackiej pyta:

— Rabbi, dlaczego w czasie modlitwy musimy mieć głowę nakrytą?

— Ponieważ kontaktujemy się wówczas z Bogiem.

— A dlaczego, gdy się kontaktujemy z Bogiem, musimy mieć nakrytą głowę?

— Bo tak mówi Tora.

— A gdzie ona tak mówi?

— A na przykład w Księdze Wyjścia rozdział 19 wiersz 3.

— Ależ, rabbi! Tu jest tylko napisane: "Mojżesz wstąpił wtedy do Boga..." Nie ma nic, że miał nakrytą głowę!

— A to, ty durniu, myślisz, że Mojżesz wstąpił do Boga z gołą głową?

Wróćmy teraz do teorii ewolucji. Skąd wiemy, że teoria ewolucji jest prawdziwa? Wiemy to, oczywiście, z zebranych faktów, bo teorie naukowe są przez fakty poparte, a teoria ewolucji jest naukowa (nawet jedynie naukowa). Fakty mówią, że większość podstawowych planów budowy ciała ujawniła się w zapisie kopalnym w bardzo krótkim czasie, zbyt krótkim, by mogły one wyewoluować. Ale to tylko dowodzi, że wcześniej musiały one ewoluować przez setki milionów lat, bo czy wy, durnie, myślicie, że to Pan Bóg je stworzył?

Mieczysław  Pajewski

Przypisy

Źródło: Na Początku... wrzesień 2001, nr 9 (146), s. 284.

Akcje Dokumentu
« Styczeń 2025 »
Styczeń
PnWtŚrCzPtSbNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031