Personal tools
You are here: Home Artykuły A.C. McIntosh, Let there be free debate on Earth's origin, The Daily Telegraph, March 16, 2002, Saturday.

A.C. McIntosh, Let there be free debate on Earth's origin, The Daily Telegraph, March 16, 2002, Saturday.

— filed under:

Tekst jest listem profesora termodynamiki i teorii spalania na uniwersytecie w Leeds. Prof. McIntosh stwierdza, że wysiłek Richarda Dawkinsa, Petera Atkinsa, Steve'a Jonesa i innych, by powstrzymać dyskusję „stworzenie czy ewolucja?” w Emmanuel CTC, jest pozbawiony podstaw. Hipoteza ewolucjonistyczna ma niewielkie poparcie eksperymentalne, zwłaszcza jeśli chodzi o wewnętrzne mechanizmy życia, jakie zostały ujawnione dzięki badaniom uczonym. Prof. McIntosh przypomina następnie, że Michael Behe z Uniwersytetu Lehigh w Pennsylvanii w książce Darwin's Black Box zniszczył jakąkolwiek możliwość ewolucji na poziomie biochemicznym przez wykazanie, że istnieją tam przypadki nieredukowalnej złożoności, której nie można się pozbyć samym wrzaskiem generowanym przez prof. Dawkinsa i jego ateizm.

Należy zbadać — postuluje prof. McIntosh — czy to nie filozofia wspomnianych na początku listu panów wywołuje ich sprzeciw wobec College'u Emmanuela i znakomitego podejścia do nauczania tam nauk przyrodniczych. A jeśli ich opozycja wypływa z nauki, to dlaczego odrzucają zdrową dyskusję w klasach? Autor listu w pełni popiera zrównoważone podejście w szkołach, które nakierowane jest na informowanie o alternatywnych interpretacjach faktów naukowych. Ewolucjonizm — kończy swój list prof. McIntosh — jest zbiorem przekonań, światopoglądem dominującym obecnie w społeczności uczonych, ale nie jest to jedyny zbiór przekonań. Powinniśmy popierać dyskutowanie sprawy pochodzenia w publicznym systemie edukacyjnym. Taka dyskusja ujawni, że fakty naukowe są zawsze zinterpretowane, a interpretacja zależy od podstawowych założeń filozoficznych.

Mieczysław  Pajewski

Przypisy

Źródło: Na Początku... marzec-kwiecień 2002, nr 3-4 (153-154), s. 126-127.

Document Actions
« February 2020 »
February
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829