Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Groups Strefa dla członków PTKr Filozofia przyrody W języku polskim "Geny długowieczności" chronią przed rakiem (2006)

"Geny długowieczności" chronią przed rakiem (2006)

http://wiadomosci.onet.pl/1373010,16,item.html

Nauka PAP, MZ /00:01
"Geny długowieczności" chronią przed rakiem
Robaki, które mają geny wydłużające czas ich życia, lepiej sobie radzą z nowotworami - informuje "Science".
ierzący około milimetra nicień (Caenorhabditis elegans) należy do ulubionych przez naukowców zwierząt laboratoryjnych. Znane są iędzy innymi odmiany, która żyje znacznie dłużej niż typowe dla tego gatunku 2-3 tygodnie. Jak wykazał zespół Cynthii Kenyon z University of California w San Francisco te same mutacje, które wydłużają czas życia nicienia, wydają się pomagać mu również w walce z nowotworami.
> <br> Mogłoby się wydawać, że geny zapobiegające rozwojowi nowotworów po prostu dają w ten sposób większe szanse na długowieczność. Jednak zależność nie jest tak oczywista. Geny, które przedłużają niektórym zwierzętom życie za pośrednictwem nie związanych z rakiem mechanizmów, także wydają się mieć szczególna zdolność do hamowania rozwoju nowotworów. .onet-ad-main2-box { display: none }W przypadku Caenorhabditis elegans wiadomo, że mutacje, które przedłużają życie, wpływają na takie procesy, jak przekazywanie sygnałów hormonalnych, odżywianie czy oddychanie. Hamując aktywność, na przykład genu daf-2, który wpływa na działanie insuliny, można wydłużyć życie robaka z 17 do 35 dni.
> <br> Gdy naukowcy genetycznie zmienili robaki w ten sposób, że stały się podatne na nowotwory, zahamowanie działania daf-2 nadal pozwalało nicieniom żyć (mimo nowotworu) przez 35 dni, a powstające u nich guzy miały rozmiary o połowę mniejsze niż oczekiwane.
> <br> Aby przeprowadzić badania, zespół naukowców najpierw wyłączył działanie genu tłumiącego rozwój nowotworów (gld-1). W rezultacie komórki ich gonad zaczynały się dzielić w niekontrolowany sposób, tworząc guzy. W typowych warunkach taki nowotwór rozrasta się błyskawicznie i skraca życie robaka do 9 dni. Tymczasem przy zablokowaniu daf-2 robaki żyły 35 dni... Podobnie było z innymi badanymi "genami długowieczności".
> <br> W przypadku genu daf-2 sprawa nie jest zbyt zagadkowa. Naukowcy od dawna wiedzieli na przykład, że insulina pobudza wzrost nowotworów u szczurów, a gdy szczury chorują na cukrzycę i poziom insuliny spada, guzy rosną wolniej. Badanie byłoby więc jeszcze jednym dowodem wpływu insuliny na tworzenie się guzów - wyjaśnia David Kritchevsky z Wistar Institute w Filadelfii, który zajmuje się wpływem diety na raka.
> <br> W przypadku robaków obniżony poziom insuliny wydaje się spowalniać dzielenie komórek i nasilać apoptozę - proces, w którym niektóre komórki - zwłaszcza nowotworowe - popełniają samobójstwo. Wydaje się, że komórki nowotworowe są szczególnie podatne na działanie "długowiecznych" mutacji w porównaniu ze zwykłymi komórkami. Poznanie tego mechanizmu mogłoby dostarczyć lepszych sposobów zwalczania nowotworów. Nie wykluczone, że leki wykorzystujące ten mechanizm miałyby nietypowy efekt uboczny - przedłużanie życia poza granicę, jaką dany pacjent osiągnąłby nawet nie chorując na raka.
> <br> Być może uda się również wyjaśnić, dlaczego starość tak bardzo sprzyja nowotworom. Starzejące się w błyskawicznym tempie robaki są bardzo wygodnym modelem do takich badań, ale najprawdopodobniej trzeba będzie popracować na zwierzętach bardziej zbliżonych do człowieka - chociażby myszach.
> <div>
Akcje Dokumentu
« Grudzień 2024 »
Grudzień
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031