Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Groups Strefa dla członków PTKr Teksty ewolucjonistyczne (nie związane ze sporem) W języku polskim Zbyszek Matuszewski (oprac.), "Kto zebrze zabrał paski?" (2005)

Zbyszek Matuszewski (oprac.), "Kto zebrze zabrał paski?" (2005)

http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,5374

Ewolucja
> <b class="newst"><font size="2">Kto zebrze zabrał paski?<font> (27-09-2005)

Fragmenty DNA pobrane z muzealnych eksponatów wymarłego około 100 lat temu gatunku kwaggi pozwoliły odkryć wiele niespodziewanych informacji o wpływie epoki lodowcowej, a także o ścieżkach ewolucji gatunków.
> <br> Kwagga, wymarły gatunek zebry stepowej Equus quagga, w przedniej części przypominał zebrę i miał pasy, ale z tyłu bardziej podobny był do konia - szczególnie jak chodzi o kolor i fakturę futra. Dwadzieścia lat temu analizy DNA tego gatunku były pierwszymi w dziedzinie badań DNA wymarłych zwierząt. Wtedy też wystartował projekt "Quagga Breeding Project" mający na celu odtworzenie i przywrócenie do życia tego gatunku na podstawie DNA.
> <br> Obecnie naukowcy z Uniwersytety w Yale, Smithsonian Institute i Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka zbadali ponownie próbki DNA z zachowanych szczątków.
> &quot;Teraz dzięki technologicznemu postępowi w tej dziedzinie zrewidowaliśmy historię i użyliśmy podejścia polegającego na badaniu poziom&oacute;w populacji do znalezienia odpowiedzi na pytania poprzez zanalizowanie większych fragment&oacute;w DNA pochodzących z wielu źr&oacute;deł.&quot; powiedział Gisella Caccone, starszy badacz naukowy w Departamencie Ekologii i Biologii Ewolucyjnej w Yale. <br>
> <p> Frederick York
> <br> Jedyny okaz kwaggi jaki kiedykolwiek został sfotografowany. Zdjęcie pochodzi z circa 1870 roku
> <br>

Zdjęcie: Frederick York
> <br> W przeszłości kwaggi były opisywane albo jako gatunki albo podgatunki zebry stepowej. Naukowcy zadawali pytanie jak i kiedy kwaggi wyodrębniły się z pokrewnych im koni, zebr i osłów. Porównywali oni genetykę, kolor futra i zachowania żyjących zebr z wymarłymi gatunkami.
> <br> Obecnie badania DNA z preparatów z 13 muzeów pokazały, że kwagga wyodrębniła się z zebry stepowej około 120 do 290 tysięcy lat temu, podczas epoki lodowcowej. Wyniki te sugerują, że kwagga pochodzą z populacji zebr, która została odizolowana od innych grup i wtedy odrębna budowa ciała oraz kolor wyewoluował bardzo szybko. Dzięki temu wiemy, że epoka lodowcowa była ważna i miała duży wpływ nie tylko w Europie oraz Ameryce Północnej, ale także w Afryce.
> <br> "Nagła ewolucja koloru futra kwaggi może być wyjaśniona jako zaburzenie przepływu genów spowodowane geograficzną izolacją, adaptacją do bardziej suchych warunków lub kombinacją oby tych sił" powiedział Caccone.
> <br> [opracował Zbyszek Matuszewski]
> <br> Źródło:
> Janet Rettig Emanuel, How a zebra lost its stripes: Rapid evolution of the quagga, <i>EurekAlert!<i>, 26.09.2005
> <p>

Akcje Dokumentu
« Listopad 2024 »
Listopad
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930