Phillip E. Johnson, "Wielka metafizyczna opowieść nauki, z posłowiem Kazimierza Jodkowskiego"
Ostatnia dekada minionego stulecia ożywiła dogmatyczne akademickie środowisko Ameryki dzięki książkom profesora Phillip’a E. Johnsona. W 1991 r. ukazała się najgłośniejsza pozycja Darwin On Trial, której polskie tłumaczenie opublikowała Oficyna „Vocatio” pod tytułem Sąd nad Darwinem w 1997 roku. Polskie Towarzystwo Kreacjonistyczne opublikowało tłumaczenie Piotra Bylicy trzech pierwszych rozdziałów książki Reason in the Balance pod tytułem: Wielka metafizyczna opowieść nauki, z posłowiem Kazimierza Jodkowskiego, Warszawa, 2003, stron 96.
Naturalizm nie daje odpowiedzi na ostateczne pytanie, dlaczego istnieje raczej coś zamiast niczego, ale także teizm nie próbuje odpowiedzieć na pytanie agnostyków, kto stworzył Boga? Stworzenie musiało się zacząć od czegoś, co jest wieczne, jest nie mającą przyczyny przyczyną wszystkiego, co działo się później. Teiści zaczynają od Boga, naukowi naturaliści od materii (mogły to być wirtualne cząstki wyłaniające się z kwantowej fluktuacji w próżni) i bezosobowych praw przyrody. Zgodnie z naturalistyczną nauką od samego początku aż po pojawienie się ludzkiej świadomości bezcelowe siły przyrody, które znane są naszej nauce, zdolne były dokonać i rzeczywiście dokonały twórczego dzieła, które wcześniej przypisywano Bogu. Takie wyjaśnianie nazywam „wielką, metafizyczną opowieścią nauki," w której teoria ewolucji Darwina jest najważniejszym elementem (...).
Phillip E. Johnson, Wielka metafizyczna opowieść nauki, z posłowiem Kazimierza Jodkowskiego, PTKr, Warszawa, 2003, s. 13.