Narzędzia osobiste

nr 187-188

„Na Początku...”, Rok 12, nr 11-12A (187-188), listopad-grudzień 2004

Spis treści


SOCJOBIOLOGIA A KREACJONIZM

  • s. 403 — Ray Bohlin, Socjobiologia. Ewolucjonizm, geny i moralność (z jęz. ang. przeł. Karolina Przybylska)

TEORIA INTELIGENTNEGO PROJEKTU

  • s. 414 — Mark Ryland, "Teoria inteligentnego projektu" podważa teorię ewolucji. Wywiad z Michaelem J. Behe'em dla Our Sunday Visitor (z jęz. ang. przeł. Dariusz Sagan)
  • s. 421 — Joshua A. Smart, O zastosowaniu pojęcia nieredukowalnej złożoności (z jęz. ang. przeł. Dariusz Sagan)
  • s. 448 — Grzegorz Kaniak, Argumenty antropiczne Hugh Rossa (Dokończenie)

NAUKA A RELIGIA

  • s. 452 — Carl Wieland, Czy zauważyłeś prawdziwe przesłanie Darwina? (z jęz. ang. przeł. Mieczysław Pajewski)
  • s. 462 — A.J. Monty White, Ależ to wprowadza podziały! (z jęz. ang. przeł. Mieczysław Pajewski)

ŻYWE SKAMIENIAŁOŚCI

  • s. 465 — Michał Ostrowski, Gladiator i żaba - skamieniałości, które ożyły. Odnaleziono następne gatunki uważane za wymarłe

SPÓR O CELOWOŚĆ ORGANIZMÓW ŻYWYCH

  • s. 469 — Łukasz Pająk, Spór o celowość organizmów żywych na przykładzie budowy oka kręgowców (część 1)

WIERSZE

  • s. 477 — Jerzy Madej, Ewolucja
  • s. 478 — Jerzy Madej, Kroczący po niebiosach

W numerze

SOCJOBIOLOGIA A KREACJONIZM

  • Ray Bohlin, Socjobiologia. Ewolucjonizm, geny i moralność (z jęz. ang. przeł. Karolina Przybylska)
    Socjobiologia bada biologiczne podstawy wszystkich zachowań społecznych, w tym i moralność. Socjobiologia utrzymuje, że w naturalny sposób ewoluowały nie tylko nasze fizyczne ciała, lecz również nasze zachowania, społeczne struktury czy systemy religijne. Autor omawia paradoksy związane z socjobiologicznymi koncepcjami oraz analizuje te koncepcje z religijnego - chrześcijańskiego - punktu widzenia.

TEORIA INTELIGENTNEGO PROJEKTU

  • Mark Ryland, "Teoria inteligentnego projektu" podważa teorię ewolucji. Wywiad z Michaelem J. Behe'em dla Our Sunday Visitor (z jęz. ang. przeł. Dariusz Sagan)
    Czy biologiczne systemy są zaprojektowane czy też tylko wydają się być zaprojektowane? Dawny spór odżywa na nowo. Przez dziesięciolecia dominowała w biologii druga opcja, obecnie jednak wśród naukowej społeczności dynamicznie rozwija się nurt, który ponownie odkrywa zasadność wnioskowania o projekcie organizmów żywych. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego ruchu jest amerykański biochemik, Michael Behe. Katolik, przez lata zwolennik ewolucjonizmu, zakwestionował go nie z powodów religijnego olśnienia, ale na gruncie twardej empirii. W omawianym wywiadzie Michael Behe dokładnie wyłuszcza powody swojej decyzji i argumenty, jakie go do niej skłoniły.
  • Joshua A. Smart, O zastosowaniu pojęcia nieredukowalnej złożoności (z jęz. ang. przeł. Dariusz Sagan)
    Celem artykułu jest dostarczenie roboczej ramy i wyznaczenie kierunku dla bardziej rygorytycznego zastosowania koncepcji nieredukowalnej złożoności. Krytyczne reakcje ewolucjonistów na tę ideę zamiast solidnej argumentacji popartej odpowiednim materiałem dowodowym polegały przede wszystkim na opowiadaniu "takich sobie bajeczek" (just-so stories) odwołujących się przede wszystkim do bogatej wyobraźni. Autor precyzyjnie definiuje samo pojęcie nieredukowalnej złożoności oraz proponuje możliwe jej zastosowania w analizie molekularnych systemów.
  • Grzegorz Kaniak, Argumenty antropiczne Hugh Rossa (Dokończenie)
    "Wszechświat został precyzyjnie zaprojektowany ze względu na rodzaj ludzki". Taką tezę Ross uprawomocnia przedstawiając szereg charakterystyk wszechświata. Ostatnia część monografii poświęconej analizie argumentacji Rossa stanowi szerokie podsumowanie wcześniejszych wywodów.

NAUKA A RELIGIA

  • Carl Wieland, Czy zauważyłeś prawdziwe przesłanie Darwina? (z jęz. ang. przeł. Mieczysław Pajewski)
    Artykuł opierający się na pracach znanego ewolucyjnego paleontologa, Stephena Jaya Goulda, dokumentuje, że teoria Darwina jest w swojej istocie wroga istnieniu jakiegokolwiek planu, celu czy sensu (innymi słowy: jest czysto filozoficznym materializmem). A także, że sam Darwin zdawał sobie doskonale z tego sprawę i chciał, aby tak było.
  • A.J. Monty White, Ależ to wprowadza podziały! (z jęz. ang. przeł. Mieczysław Pajewski)
    Autor przedstawia różne chrześcijańskie stanowiska wobec kreacjonizmu i teorii ewolucji.

ŻYWE SKAMIENIAŁOŚCI

  • Michał Ostrowski, Gladiator i żaba - skamieniałości, które ożyły. Odnaleziono następne gatunki uważane za wymarłe
    Artykuł omawia zaskakujące odkrycia kolejnych gatunków, które według ewolucyjnego rozkładu jazdy już dawno powinny zniknąć w pomroce dziejów.

SPÓR O CELOWOŚĆ ORGANIZMÓW ŻYWYCH

  • Łukasz Pająk, Spór o celowość organizmów żywych na przykładzie budowy oka kręgowców (część 1)
    Zadanie, jakie postawił sobie Autor w tej pracy, to przedstawienie i przeanalizowanie sporu, jakie toczą ewolucjoniści i kreacjoniści na temat celowej budowy organizmów żywych na przykładzie oka kręgowców. Pierwsza część monografii wprowadza w temat i przedstawia zarys historii tego sporu.
Akcje Dokumentu
« Styczeń 2025 »
Styczeń
PnWtŚrCzPtSbNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031