Narzędzia osobiste

„Na Początku...” nr 177-178

„Na Początku...”, Rok 12, nr 1-2 (177-178) styczeń-luty 2004

Spis treści

ANTROPIZM

  • s. 3 — Grzegorz Kaniak, Argumenty antropiczne Hugh Rossa (część 1)

ANTYEWOLUCYJNE WĄTPLIWOŚCI

  • s. 14 — Michał Ostrowski, Herezna w Harvardzie: Wyznania ewolucyjnego sceptyka
  • s. 20 — Ron Nielsen, Główne problemy ewolucji (z jęz. ang. tłum. Jerzy Nurzyński)
  • s. 24 — Mieczysław Pajewski, Polemika z tekstem Jagodzińskiego

FORMY KREACJONIZMU

  • s. 36 — Mieczysław Pajewski, Naukowa religia III Tysiąclecia?
  • s. 37Raelianizm
  • s. 42 — Mieczysław Pajewski, 25-lecie Creation Ex Nihilo

KREACJONIZM BIBLIJNY

  • s. 44 — Randall Younker, Inny opis stworzenia w drugim rozdziale Genesis? (tłumaczenie z jęz. angielskiego)
  • s. 52 — Grzegorz Kaszyński, Długość dni stwarzania
  • s. 60 — Mieczysław Pajewski, Długość dni stworzenia (rozważania logiczno-teologiczne i polemika z Grzegorzem Kaszyńskim)
  • s. 70 — David Lemieux, Skąd Kain wziął żonę? (z jęz. ang. tłum. Paweł Jurewicz)

KREACJONISTYCZNY PRZEGLĄD PRASY

  • s. 73 — Mieczysław Pajewski, (Sarah Cassidy, Bishops and Scientists ‘Anxious' Over Creationism, The Independent April 8, 2002, Monday, Pg. 9)
  • s. 73 — Grzegorz Kaszyński, (Czy cenisz swe wspaniałe zmysły?, Przebudźcie się! 8 marca 2003, nr 5, s. 3-11)
  • s. 76 — Michał Ostrowski, (Alison Abbott, Axeing of website article sparks row at Max Planck, Nature 13 April 2003, vol. 422, s. 460)

W numerze

ANTROPIZM

  • Grzegorz Kaniak, Argumenty antropiczne Hugh Rossa (część 1)

    Jaki powinien być Wszechświat, aby mógł w nim zaistnieć człowiek? Wielu współczesnych autorów opierając się na wynikach badań nauk przyrodniczych twierdzi, że mogliśmy zaistnieć tylko dzięki szczególnym właściwościom, jakie posiada nasz Wszechświat. Astrofizyk Hugh Ross uważa, że warunki te są tak dobrane, aby w Kosmosie mogło pojawić się życie i człowiek. Pierwsza część monografii Grzegorza Kaniaka wprowadza w różne sformułowania słabej zasady antropicznej.

ANTYEWOLUCYJNE WĄTPLIWOŚCI

  • Michał Ostrowski, Herezja w Harvardzie: Wyznania ewolucyjnego sceptyka

    Czy w naszej kulturze, jak w wielu innych, istnieją niewybaczalne herezje? Każda kultura tworzy swojego bożka, a herezje przeciw niemu karane są ekskomuniką. Możemy odkryć takiego uświęconego bożka każdej kultury przez znalezienie zakazanych w tej kulturze pytań. Obecnym bożkiem naszej akademickiej kultury jest neodarwinizm: „Ujawnienie wahań wobec teorii Darwina jest nieodwracalnie uważane za intelektualne samobójstwo, jest czymś nie do pojęcia, jest w akademickim środowisku niewybaczalnym grzechem”. To nie jest fragment kreacjonistycznej publikacji. To cytat z artykułu, który ukazał się w największej studenckiej gazecie Uniwersytetu w Harvardzie.
  • Ron Nielsen, Główne problemy teorii ewolucji

    Krótka analiza zasadniczych luk w ewolucjonizmie. Jak argumentuje autor, luki te istnieją w każdym kluczowym miejscu tej teorii.
  • Mieczysław Pajewski, Polemika z tekstem Jagodzińskiego
    Biolog, Grzegorz Jagodziński, jest autorem artykułu wprowadzającego w podstawy ewolucjonizmu, a umieszczonego w internetowym serwisie ewolucyjnym. Jak jednak dokumentuje Mieczysław Pajewski, Jagodziński w swoim tekście błędnie przedstawił niektóre twierdzenia ewolucjonizmu, grzesząc również zniekształceniem niektórych twierdzeń kreacjonistów.

FORMY KREACJONIZMU

  • Mieczysław Pajewski, Naukowa religia II tysiąclecia?
  • Raelianizm

    Krótkie omówienie poglądów raelian – ateistycznych zwolenników  kreacjonizmu.
  • Mieczysław Pajewski, 25-lecie Creation Ex Nihilo

    W 1978 r. dr Carl Wieland rozpoczął wydawanie przygotowywanego we własnym domu czasopisma kreacjonistycznego. Drukowane ono było na elektrycznej maszynie do pisania, następnie fotokopiowane i zszywane. Takie były skromne początki Creation Ex Nihilo – najładniej obecnie wydawanego czasopisma kreacjonistycznego. Pismo stopniowo zwiększało liczbę stron aż do stanu obecnego, gdzie cały numer wychodzi w pełnym kolorze na kredowym papierze w nakładzie 70 tys. egzemplarzy.

KREACJONIZM BIBLIJNY

  • Randall Younker, Inny opis stworzenia w drugim rozdziale Genesis?

    Autor, wykładowca Starego Testamentu i archeologii biblijnej na Andrews University, analizuje problem pozornych różnic w opisie stworzenia w pierwszym i drugim rozdziale Księgi Rodzaju. Dokładniejsze zbadanie znaczeń hebrajskich wyrazów użytych w tych fragmentach pozwala jednak całkowicie zharmonizować te dwa, pozornie różne opisy.
  • Grzegorz Kaszyński, Długość dni stwarzania

    Kwestia długości dni stwarzania, o których mowa w biblijnej Księdze Rodzaju, od wieków była przedmiotem licznych komentarzy i sporów. Autor argumentuje, że interpretacją najlepiej pasującą do faktów jest kreacjonizm etapowy – czyli pogląd głoszący, że najpierw miało miejsce ogólne stworzenie wszechświata, po którym upłynęła nieznana ilość czasu, a po niej nastąpiło 6 kilkatysiącletnich okresów stopniowego stwarzania różnych istot żywych aż do człowieka.
  • Mieczysław Pajewski, Długość dni stworzenia (rozważania logiczno-teologiczne oraz polemika z Grzegorzem Kaszyńskim)

    Artykuł zawiera egzegezę biblijnych tekstów dotyczących problemu istnienia śmierci przed upadkiem Adama. Jak argumentuje autor, na gruncie analizy tekstu nie można stwierdzić, że w świecie roślin i zwierząt przed upadkiem Adama nie istniała śmierć. Druga część artykułu jest polemiką z tezami Grzegorza Kaszyńskiego. Jak uzasadnia Pajewski, argumenty, jakie przedstawił Kaszyński, mające świadczyć, że dni stwarzania należy rozumieć jako długie okresy czasu, nie dowodzą tego, co dowodzić mają.
  • David Lemieux, Skąd Kain wziął żonę?

    Oryginalną odpowiedź na to pytanie stanowią rozważania Lemieux. Jego zdaniem po analizie tekstu biblijnego można przypuszczać, że poza Adamem i Ewą zostali stworzeni inni ludzie.

KREACJONISTYCZNY PRZEGLĄD PRASY

  • Mieczysław Pajewski, (Sarah Cassidy, Bishops and Scientists ‘Anxious' Over Creationism, The Independent April 8, 2002, Monday, Pg. 9)

    Znany popularyzator ewolucjonizmu, Richard Dawkins, tym razem we wspólnej akcji z anglikańskimi biskupami ostrzega przed nauczaniem kreacjonizmu w szkołach wyznaniowych.
  • Grzegorz Kaszyński, (Czy cenisz swe wspaniałe zmysły?, Przebudźcie się! 8 marca 2003, nr 5, s. 3-11)

    Omawiany artykuł porusza temat wspaniałych zmysłów, jakimi obdarzeni są ludzie oraz zwierzęta.
  • Michał Ostrowski, (Alison Abbott, Axeing of website article sparks row at Max Planck, Nature 13 April 2003, vol. 422, s. 460)

    Rozwijający się ruch teorii inteligentnego projektu coraz śmielej wbija się w naukę głównego nurtu, wzbudzając tym samym niepokój wielu ewolucjonistów. Niepokój ten sięga samych szczytów naukowej hierarchii, dają mu wyraz najpoważniejsze naukowe periodyki. I tak np. w Nature już kilkakrotnie ukazywały się artykuły wskazujące na zagrożenie „nauki” przez teorię inteligentnego projektu. Tym razem histeryczną reakcję Ulricha Kutschery, biologa ewolucyjnego z Uniwersytetu w Kassel, wywołał artykuł opublikowany przez dwóch znanych niemieckich genetyków w Annual Reviews of Genetics – bardzo poważnym naukowym periodyku, który otwarcie krytykował neodarwinizm i wspierał teorię inteligentnego projektu.
Akcje Dokumentu
« Grudzień 2024 »
Grudzień
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031