Narzędzia osobiste

„Na Początku...” nr 179-180

„Na Początku...”, Rok 12, nr 3-4 (179-180) marzec-kwiecień 2004

Spis treści

MITY DARWINIZMU

  • s. 83 — Michał Ostrowski, Mity darwinizmu
  • s. 105 — Mieczysław Pajewski, Ślepota ryb jaskiniowych. Jeszcze jedna bajeczka ewolucjonistów

NAUKA A WIARA

  • s. 108 — Grzegorz Kaniak, Argumenty antropiczne Hugh Rossa (część 2)
  • s. 118 — Stanisław Lemański, Nauka i wiara
  • s. 123 — Charles Colson, Nauka w świetle wiary. Wartościowa perspektywa (z jęz. ang. przełożył Mieczysław Pajewski)
  • s. 126 — Charles Colson, Pitbul Darwina nie ma żadnego szacunku dla religii (z jęz. ang. przełożył Mieczysław Pajewski)
  • s. 129 — Clifford Goldstein, Mit postępowej wiary
  • s. 131Światowa Rada Kościołów a ewolucja – przemilczany temat

EWOLUCJONIZM A MORALNOŚĆ

  • s. 136 — Tomasz Jarosz, Moralność według Darwina
  • s. 141 — Mieczysław Pajewski, Recenzja: Peter Singer, „Writings on an Ethical Life”, Ecco Press, New York 200 (wyd, 2-gie – 2001)

POLEMIKI

  • s. 145 — Eugeniusz Moczydłowski, Fakty empiryczne i filozoficzne
  • s. 154 — Eugeniusz Moczydłowski, Nie do wiary, program poświęcony teorii ewolucji, TVN, emisja: 22-02-2004, godz. 22.50

W numerze

MITY DARWINIZMU

  • Michał Ostrowski, Mity darwinizmu
    Ewolucjoniści lubują się w przekonywaniu publiki, że ich teoria jest równie dobrze dowiedziona, jak np. ogólna teoria względności Einsteina. Jednak ilu fizyków, argumentując za prawdziwością ogólnej teorii względności, twierdzi, że jest ona potwierdzona równie dobrze, jak teoria ewolucji? Żaden. Łatwo zauważyć w związku z tym, że teoria ewolucji nie plasuje się w tej samej lidze, co dobrze potwierdzone teorie „twardej” nauki. Swój status „dobrze potwierdzonej teorii” zawdzięcza przede wszystkim mitom, jakimi się ją otacza. Artykuł po kolei obnaża mity darwinizmu, jak mit niezwyciężoności czy mit prometeizmu, dzięki którym teoria ewolucji chroni się przed krytycznym sprawdzeniem.
  • Mieczysław Pajewski, Ślepota ryb jaskiniowych. Jeszcze jedna bajeczka ewolucjonistów
    Wszyscy znamy ze szkolnych podręczników opowieść o doborze naturalnym, który wyprodukował oczy, ale który też potrafił je zlikwidować, gdy nie były potrzebne. Oba te procesy, powstawania i zanikania oczu, według tradycyjnej ewolucjonistycznej mitologii zachodziły stopniowo, drobnymi kroczkami, pod wpływem stale działającego doboru naturalnego. Jednak wyniki badań Williama Jeffery’ego z Uniwersytetu Maryland nad rybami Astyanax mexicanus kwestionują ten pogląd.

NAUKA A WIARA

  • Grzegorz Kaniak, Argumenty antropiczne Hugh Rossa (część 2)
    Druga część pracy Grzegorza Kaniaka przedstawia różne sformułowania mocnej zasady antropicznej, głoszącej, że Wszechświat musi być taki, by w pewnej fazie swojej historii dopuszczał zaistnienie obserwatora. Autor omawia także historię i zmienne dzieje zasady kopernikańskiej.
  • Stanisław Lemański, Nauka i wiara
    Wielka liczba odkryć, dokonanych w ostatnich dziesięcioleciach, skłoniła licznych naukowców do uznania, że przypadkowe powstanie Wszechświata i życia jest nieprawdopodobne. Coraz więcej uczonych przyznaje, że istnienie Wszechświata, a zwłaszcza życia we Wszechświecie, wymagało niewiarygodnie precyzyjnego dostrojenia się wielu czynników. Wskazuje to na konieczność istnienia od samego początku stwórczej inteligencji we Wszechświecie.
  • Charles Colson, Nauka w świetle wiary. Wartościowa perspektywa
    Refleksje na temat książki Henry’ego Schaeffera Science and Christianity: Conflict or Coherence? (University of Georgia, 2003). Schaeffer, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Nobla z dziedziny chemii, argumentuje, że w teorię inteligentnego projektu można wierzyć nie dlatego, że mówi tak Biblia. Można ją przyjąć, ponieważ ma ona sens i opisuje świat dużo lepiej niż alternatywna teoria ewolucji.
  • Charles Colson, Pitbul Darwina nie ma żadnego szacunku dla religii
    Najnowsza książka znanego ewolucjonisty, Richarda Dawkinsa A Devil’s Chaplain, dotyczy tematów bliskich jego sercu, a zwłaszcza jego wierze w ewolucję i jego potępieniu religii. W swojej bolszewickiej gorliwości posuwa się on do żądań, aby zabraniać rodzicom wychowywania swoich dzieci w religijnym duchu. Według niego, dzieci powinny być obowiązkowo wychowywane w jedynie słusznej ewolucyjnej i ateistycznej prawdzie.
  • Clifford Goldstein, Mit postępowej wiary
    Autor zastanawia się nad pytaniem, jak szybko teoria ewolucji zostanie zaliczona do mitów, podobnie jak przedkolumbijski bożek Quetzalcoatl (Pierzasty Wąż), egipska kraina umarłych i Zeus.
  • Światowa Rada Kościołów a ewolucja – przemilczany temat
    Krytyczne omówienie rozwijanej przez ŚRK koncepcji „teistycznej ewolucji” oraz innych niechrześcijańskich idei, jakie zagościły na VII Zgromadzeniu Światowej Rady Kościołów.

EWOLUCJONIZM A MORALNOŚĆ

  • Tomasz Jarosz, Moralność według Darwina
    Przedruk artykułu, który ukazał się w konserwatywno-liberalnym czasopiśmie Najwyższy Czas!. Od czasu, gdy Karol Darwin opublikował swą słynną pracę O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, trwa dyskusja, jaki rodzaj moralności propaguje to dzieło. Jak argumentuje Tomasz Jarosz, jeśli założymy, że przyroda jest wszystkim, co istnieje, to nie mamy żadnego źródła obiektywnych standardów moralnych. Jedyna etyka, jaką możemy wyprowadzić z przyrody, sprowadza się do tego, że cokolwiek jest naturalne, jest tym samym słuszne.
  • Mieczysław Pajewski, Recenzja: Peter Singer, „Writings on an Ethical Life”, Ecco Press, New York 200 (wyd, 2-gie – 2001)
    Peter Singer jest znanym z kontrowersyjnych poglądów australijskim filozofem i etykiem. Jawi się on jako filozof głęboko zaangażowany po stronie teorii ewolucji i opracowujący etyczne konsekwencje z teorii tej wynikające. Ma on także odwagę i uczciwość intelektualną, by z ewolucjonistycznej etyki wyprowadzać wszystkie wynikające z niej wnioski.

POLEMIKI

  • Eugeniusz Moczydłowski, Fakty empiryczne i filozoficzne
    Tekst ten jest odpowiedzią na polemikę Kazimierza Jodkowskiego i Piotra Bylicy z tezami artykułu Eugeniusza Moczydłowskiego „Racjonalność Kopernika i Darwina” opublikowanym w Na Początku… w grudniu 2003 r. Moczydłowski broni roli faktów w pracach Mikołaja Kopernika.
  • Eugeniusz Moczydłowski, Nie do wiary, program poświęcony teorii ewolucji, TVN, emisja: 22-02-2004, godz. 22.50
    Aktywność ruchu kreacjonistycznego w Ameryce nie pozostaje bez wpływu także na nasze główne media. Program w TVN, przygotowany przez redaktora Trojanowskiego, spełnił ważne zadanie – uświadomił masowemu odbiorcy, że problem teorii ewolucji w ogóle istnieje i z tego powodu powinniśmy się cieszyć. Nie został on jednak przygotowany zbyt rzetelnie, przez co błędnie przedstawiono niektóre kontrowersje występujące wokół ewolucjonizmu.
Akcje Dokumentu
« Listopad 2024 »
Listopad
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930