Witamy w serwisie internetowym Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego
Aktualności
-
9. Marta Cuberbiller, Dlaczego tak trudno się dyskutuje z ewolucjonistami? (2008)
- "Idź pod prąd" czerwiec 2008, nr 6 (47), s. 10.
-
8. Marta Cuberbiller, Kosmiczny krajobraz bez Boga (2008)
- "Idź pod prąd" maj 2008, nr 5 (46), s. 8.
-
Mieczysław Pajewski, "Polemika z panią Kasią" [w sprawie krępaka] (2005)
- Na Początku... styczeń-luty 2005, nr 1-2 (190-191), s. 67-80.
-
Ścinanie ewolucyjnego drzewa (cz. 1)
- "Filogenetycy molekularni bezpośrednio skonfrontowani z kwestią jednego drzewa filogenetycznego zostali zmuszeni do rewizji tej koncepcji i zdegradowania statusu tegoż drzewa z biologicznego faktu do niepotwierdzonej hipotezy w odniesieniu do relacji wśród żywych organizmów i ewolucyjnej historii". Cytat z kreacjonistycznej publikacji? Skądże znowu, to fragment wprowadzenia do serii międzynarodowych warsztatów biologii ewolucyjnej poświęconych (de)konstrukcji drzewa filogenetycznego.
-
Dobór naturalny: rozczarowanie (cz. 1)
- Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego wielu fizyków, matematyków czy chemików nie uważa darwinizmu za naukę ścisłą? Powodem nie są tylko fantastyczne ewolucyjne spekulacje, które darwiniści chcieliby przekwalifikować na twardą naukę. Istnieją inne kwestie. Jedną z nich naświetlił wraz ze współpracownikami ewolucyjny biolog, J.G. Kingsolver. Jak każde dziecko wie, dobór naturalny jest faktem, podobnie jak np. grawitacja. Problem w tym, że wszelkie próby pomiaru siły działania doboru naturalnego - w przeciwieństwie do siły grawitacji - pozostają bardzo rozczarowujące.
-
Zegar Paleya znaleziony w bakteriach
- Pamiętasz znaną analogię Williama Paleya o zegarku znalezionym na łące, którą kiedyś tak fascynował się Karol Darwin? Jeśli ktoś znajdzie na łące zegarek, to może zasadnie stwierdzić, że zegarek ten jest wynikiem projektu, a nie powstał w wyniku naturalnych i bezosobowych procesów. To samo rozumowanie można zastosować do organizmów żywych. Tym bardziej, że precyzyjny wewnętrzny zegar odkryto właśnie u bakterii.
-
Ewolucja kontrolowana
- Zespół naukowców z Princeton University odkrył, że łańcuchy białek znajdowanych w większości żywych organizmów zachowują się jak adaptacyjne maszyny, kontrolujące swoją własną ewolucję. Zaobserwowane rezultaty są dokładnie takie, jak przewidują to równania teorii kontroli, co stanowi kolejny dowód owocności w badaniach biologicznych metodologii bazującej na projekcie.
-
98 procent szympansa? Zapomnij o tym
- Od 1964 do 2004 r. darwiniści wszem i wobec obwieszczali zaskoczonej reszcie ludzkości, że pod względem genetycznym ludzie i małpy są prawie identyczni. Mit 98,5-procentowego podobieństwa pomiędzy szympanasami a ludźmi robił tak mocne wrażenie, że wielu darwinistów zaczęło twierdzić, że ludzie to po prostu inny gatunek szympansa. A już twierdzenie, że ludzie mają jakikolwiek specjalny status w świecie przyrody, było dla nich ciężką herezją. Było już tak miło z umałpianiem człowieka, a tu taki nieprzyjemny zgrzyt. W 2005 badacze opublikowali pierwszy - szkicowy jeszcze - pełny odczyt szympansiego genomu. Precyzyjne zestawienie ludzkiego genomu z szympansim pokazuje, że 98,5-procentowe podobieństwo skurczyło się do... mniej niż 70 procent.
-
Darwinizm - takie brzydkie słowo
- Edward Wilson, znany socjobiolog z Harvardu, stwierdził niedawno, że określenie "darwinizm" zostało ukute przez przeciwników Darwina po to, by go w ten sposób dyskredytować. "To retoryczne określenie, mające przedstawić ewolucję jako rodzaj wiary, podobnie jak 'Maoizm'. Naukowcy - dodał Wilson - nie nazywają tego 'darwinizmem'". Że darwinizm jest bardzo brzydkim słowem najwyraźniej nie wiedzą jednak autorzy publikujący w serwisie "Racjonalista".
-
Wszechświaty urojone
- Zwolennicy teorii wieloświatów argumentują, że - czy to lubisz czy nie - teoria ta może być jedynym sensownym niereligijnym wyjaśnieniem tego, co nazywa się "problemem subtelnego dostrojenia" - kłopotliwej obserwacji, że prawa wszechświata wyglądają na zestrojone na zamówienie w celu umożliwienia powstania życia.
-
Mieczysław Pajewski, Dwa najnowsze potwierdzenia jedynie słusznej teorii ewolucji (2008)
- "Idź pod prąd" kwiecień 2008, nr 4 (45), s. 10.
-
Ateiści pielgrzymują do Rzymu
-
Watykan nie zamierza przepraszać Darwina
- W przeciwieństwie do Kościoła anglikańskiego, Kościół katolicki nie zamierza przepraszać Karola Darwina za chłodne przyjęcie jego teorii 150 lat temu.
-
Testujemy
-
Testujemy
-
Testujemy
-
Kościół anglikański przeprasza Darwina
- Kościół anglikański postanowił przeprosić Karola Darwina za to, że "źle interpretował" jego teorię ewolucji i zachęcał innych do jej ignorowania i odrzucenia - podał na swej stronie internetowej brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Deklaracja Kościoła anglikańskiego w tej sprawie, która ma się ukazać w poniedziałek, przyznaje, że zareagował on "zbyt emocjonalnie" na teorię ewolucji ogłoszoną w 1859 roku w pracy Darwina zatytułowanej "O pochodzeniu gatunków".
-
Bereszit bara.xls
-
"Mówienie, że teoria ewolucji i religia są sprzeczne, ośmiesza religię"
- - Ludzie, którzy dziś przeciwstawiają teorię ewolucji religii, narażają chrześcijaństwo na ośmieszenie. Takie poglądy to bardzo poważne pomylenie pojęć i bardzo duży stopień religijnej ignorancji - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" ks. profesor Michał Heller, który w przyszłym tygodniu odbierze Nagrodę Templetona.
-
7. Marta Cuberbiller, Ateizm jako zagrożenie dla wolności przekonań (2008)
- "Idź pod prąd" marzec 2008, nr 3 (44), s. 10.