Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Artykuły Kreacjonizm przyrodniczy (naukowy) Kreacjonistyczna krytyka ewolucjonizmu Kreacjonistyczna krytyka ewolucjonizmu

Kreacjonistyczna krytyka ewolucjonizmu

Document (1993-02b) Tłumaczenie: John D. Morris, Dlaczego niektóre dzieci ujawniają "zwierzęce" cechy?
Na Początku..., 26 kwietnia 1993, nr 2, s. 13-15.
Document (1993-02a) Mieczysław Pajewski, Kryzys ewolucjonizmu
Na Początku..., 26 kwietnia 1993, nr 2, s. 9-13.
File 30. Marta Cuberbiller, Naukowa mitologia zastępuje religię? (2010)
"Idź pod prąd" październik 2010, nr 10 (75), s. 8-9.
News Item Homologia: gasnąca nadzieja neodarwinizmu
Wśród powodzi zapewnień o „fakcie ewolucji”, poczesne miejsce zajmuje homologia. Jest ona wymieniana jako jeden z najmocniejszych argumentów świadczących o prawdziwości koncepcji makroewolucji. Jednak, co dla wielu zaskakujące, pojęcie homologii wprowadzono przed Darwinem (rzecz jasna rozumiane morfologicznie, a nie filogenetycznie). Przeddarwinowska biologia wyjaśniała homologię przez odwołanie się do archetypów — spójnych wzorców, według których żywe organizmy zostały zaprojektowane. Karol Darwin, który przeformatował biologię w ujęcia naturalistyczne, zaproponował inne wyjaśnienie homologii — jako rezultat dziedziczenia z modyfikacjami od wspólnego przodka. Jednak by koncepcja ta była bardziej wiarygodna niż poprzednia, połączona być musi z empirycznie weryfikowalnym naturalistycznym mechanizmem odpowiadającym za powstanie homologii. Neodarwinizm proponuje dwa takie mechanizmy: program genetyczny i procesy embriogenezy. Jednak ich dokładniejsza analiza pokazuje, że żaden nie stanowi odpowiedniego dowodu. A wobec tego wyjaśnienie homologii odwołujące się do inteligentnego projektu wciąż pozostaje możliwą odpowiedzią.
News Item Oko kręgowców - kolejna odsłona
 
News Item Nauka prawdę ci powie?
Jedenasty odcinek, ukazującego się w "Najwyższym Czasie" Kącika Kreacjonistycznego.
News Item Rozregulowane zegary ewolucji
Dziesiąty odcinek, ukazującego się w "Najwyższym Czasie" Kącika Kreacjonistycznego.
News Item Góra nieprawdopodobieństwa
Dziewiąty odcinek, ukazującego się w "Najwyższym Czasie" Kącika Kreacjonistycznego.
News Item Gladiator i żaba — skamieniałości, które ożyły. Odnaleziono następne gatunki uważane za wymarłe
 
News Item Do czego służy wyrostek robaczkowy?
Przez długi czas ewolucjoniści uważali wyrostek robaczkowy za nieprzydatną część organizmu. Mylili się.
News Item Cuberbiller, Mnogie mutacje - przeszkoda dla darwinizmu
Marta Cuberbiller, "Mnogie mutacje - przeszkoda dla darwinizmu", Idź pod prąd styczeń 2009, nr 1 (54), s. 11-12.
News Item Drzewo ewolucyjne post mortem
Swoboda z jaką wielu ewolucjonistów odrzuca istnienie uniwersalnego drzewa ewolucyjnego (filogenetycznego) musi zdumiewać. Tym bardziej, że jeszcze do niedawna z równą pewnością twierdzili oni, że istnienie tegoż drzewa jest dowiedzione ponad wszelką sensowną wątpliwość.
News Item Trzeci szympans czy drugi orangutan?
Dotychczas sądzono, że najbliższym ewolucyjnym kuzynem człowieka jest szympans. Propozycja dwóch ewolucyjnych biologów zamienia jednak szympansa na orangutana. Ich zdaniem człowiek nie jest więc trzecim szympansem, a tylko drugim orangutanem.
News Item Fałszywe przewidywania ewolucjonizmu (cz. 4) Genomy podobnych gatunków
 
News Item Horyzontalny transfer genów. Gdzie tu ewolucja?
 
News Item Kontrola lotu u zwierząt. Gdzie tu ewolucja?
 
News Item Siatkówka oka kręgowców – kolejna bajeczka darwinistów
Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu konstrukcja siatkówki oka kręgowców - kiedyś sztandarowy przykład “kiepskiego projektu” w przyrodzie – jakoś nie pojawia się już w darwinistycznej propagandzie? Tak, zgadłeś – ten znany symbol rzekomego kiepskiego projektu okazał się być kolejną ewolucjonistyczną bajeczką. Cichy pogrzeb tego mitu odbył się dwa lata temu. Raczej nie przeczytasz o tym w literaturze popularnonaukowej głównego nurtu (jeśli już to drobnym druczkiem). Wspomożemy jednak darwinistów w trudzie informowania o tym przykrym dla nich fakcie.
News Item Big Bang białek
Zapis kopalny odzwierciedla zagadkowy wzorzec pojawiania się organizmów: relatywnie nagłe pojawianie się w nim zróżnicowanych form przplatane długimi okresami stazy, czyli „ciszy”, gdzie poszczególne grupy trwają prawie niezmienione w swojej morfologicznej formie. Bardzo mało przypomina to opowieści darwinistów o stopniowej, kumulutawnej ewolucji. Tak mało, że niektórzy darwiniści porzucili w ogóle ideę stopniowej ewolucji na rzecz innych koncepcji, jak evo-devo, czyli współczesna odmiana starego, dobrego saltacjonizmu, gdzie zmiany następują szybko i radykalnie. Teraz także biochemia potwierdza, że na poziomie molekularnytm powstawanie makromolekuł również miało eksplozywny wzorzec, mało przypominający ewolucję.
News Item Tania ewolucyjna wyobraźnia
W lutym br. dwóch francuskich naukowców opublikowało artykuł spekulujący o pochodzeniu topoizomerazów – enzymów przetwarzających łańcuch DNA. Jest on doskonałym przykładem legendarnej zdolności darwinistów do snucia „takich sobie bajeczek”.
File 15. Marta Cuberbiller, Mnogie mutacje - przeszkoda dla darwinizmu (2009)
"Idź pod prąd" styczeń 2009, nr 1 (54), s. 11-12.
News Item "Makroewolucja" w działaniu
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma - mogą westchnąć darwiniści, przytaczając przykład utraty oryginalnych struktur i funkcji jako doskonałe "dowody" makroewolucji.
News Item Czego nie wiedzą geny (cz. 2)
W pierwszej części mowa była o degradowaniu statusu genów jako jedynej jednostki dziedziczności. [1] W drugiej zajmiemy się opowieścią "czego nie wiedzą geny", opowieścią snutą przez „evo-devo”.
News Item Teoria w zasadzie nieudowodniona
Zgodnie z refrenem regularnie odśpiewywanym przez darwinowskie chóry, teoria ewolucji jest "bezspornie" dowiedziona od co najmniej 100 lat. Być może pewne szczegóły wymagają ciągle doszlifowania, ale jeśli chodzi o całość dyskusji, to jest już ona dawno zakończona - darwinizm jest prawdziwy. Koniec. Kropka. Nie tylko kreacjoniści nie są jednak przekonani co do prawdziwości tego refrenu, ale niektórzy ewolucyjni biologowie najwyraźniej też, o czym świadczy przykład Eugene Koonina z amerykańskiego National Center for Biotechnology Information.
News Item Czego nie wiedzą geny (cz. 1)
Ileż to razy nasłuchałeś się opowieści Rysia Dawkinsa i jego pomniejszych naśladowców, że tak naprawdę jesteś tylko opakowaniem dla swoich genów, które - opętane jakimś mistycznym, ewolucyjnym pędęm - o niczym innym nie marzą jak tylko o (samolubnym) przekazaniu swoich kopii kolejnym generacjom. Nawet jednak w opinii ewolucyjnych biologów ta naiwna koncepcja zaczyna się jednak chwiać, co więcej, same geny przychodzą "kryzys tożsamości", tracąc od tak dawna ustalony monopol na dziedziczność.
News Item Dobór naturalny: rozczarowanie (cz. 2)
W pierwszej części mowa była o rozczarowujących próbach pomiaru siły działania doboru naturalnego, który w opinii wielu darwinistów jest czymś w rodzaju "siły napędowej" ewolucji. Odczarowywanie kreatywnych mocy doboru naturalnego zaczęło się już jednak dużo wcześniej, kiedy na scenę weszła teoria ewolucji neutralnej.
File 13. Marta Cuberbiller, Do czego służy wyrostek robaczkowy? (2008)
"Idź pod prąd" listopad 2008, nr 11 (52), s. 11.
File 10. Marta Cuberbiller, Homeostaza zamiast inteligentnego projektanta (czyli jak darwiniści ratują się przed krytyką) (2008)
"Idź pod prąd" wrzesień 2008, nr 9 (50), s. 10.
News Item Ścinanie ewolucyjnego drzewa (cz. 1)
"Filogenetycy molekularni bezpośrednio skonfrontowani z kwestią jednego drzewa filogenetycznego zostali zmuszeni do rewizji tej koncepcji i zdegradowania statusu tegoż drzewa z biologicznego faktu do niepotwierdzonej hipotezy w odniesieniu do relacji wśród żywych organizmów i ewolucyjnej historii". Cytat z kreacjonistycznej publikacji? Skądże znowu, to fragment wprowadzenia do serii międzynarodowych warsztatów biologii ewolucyjnej poświęconych (de)konstrukcji drzewa filogenetycznego.
News Item Dobór naturalny: rozczarowanie (cz. 1)
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego wielu fizyków, matematyków czy chemików nie uważa darwinizmu za naukę ścisłą? Powodem nie są tylko fantastyczne ewolucyjne spekulacje, które darwiniści chcieliby przekwalifikować na twardą naukę. Istnieją inne kwestie. Jedną z nich naświetlił wraz ze współpracownikami ewolucyjny biolog, J.G. Kingsolver. Jak każde dziecko wie, dobór naturalny jest faktem, podobnie jak np. grawitacja. Problem w tym, że wszelkie próby pomiaru siły działania doboru naturalnego - w przeciwieństwie do siły grawitacji - pozostają bardzo rozczarowujące.
News Item Darwinizm - takie brzydkie słowo
Edward Wilson, znany socjobiolog z Harvardu, stwierdził niedawno, że określenie "darwinizm" zostało ukute przez przeciwników Darwina po to, by go w ten sposób dyskredytować. "To retoryczne określenie, mające przedstawić ewolucję jako rodzaj wiary, podobnie jak 'Maoizm'. Naukowcy - dodał Wilson - nie nazywają tego 'darwinizmem'". Że darwinizm jest bardzo brzydkim słowem najwyraźniej nie wiedzą jednak autorzy publikujący w serwisie "Racjonalista".
File Mieczysław Pajewski, Dwa najnowsze potwierdzenia jedynie słusznej teorii ewolucji (2008)
"Idź pod prąd" kwiecień 2008, nr 4 (45), s. 10.
Folder Publikacje w "Problemach Genezy" (2006-)
Publikacje, najczęściej przedruki, w "Problemach Genezy" w latach 2006-
File 6. Marta Cuberbiller, Czy zdobywanie przez bakterie odporności na antybiotyki można uznać za przykład ewolucji? (2008)
"Idź pod prąd" luty 2008, nr 2 (43), s. 10.
Document Mieczysław Pajewski, "Melanizm przemysłowy. Jeszcze jedna bajka ewolucjonistów..." (1999)
"Na Początku..." marzec 1999, nr 3 (114), s. 80-86.
Document Kamienie i kości. Mocne dowody przeciwko ewolucji
 
Document O projekcie siatkówki kręgowców
 
Document „Błędny projekt” a pasożyty
 
Document Ewolucja jest rzeczą biologicznie niemożliwą
 
Document Czy porządek może się wyłonić z chaosu?
 
Document Genetyka - wróg ewolucjonizmu
 
Document Votum separatum w sprawie drugiej zasady termodynamiki
Komentarz do artykułu Henry'ego M. Morrisa i Johna D. Morrisa „Czy porządek może się wyłonić z chaosu?”, Na Początku...1998, nr 8 (106), s. 226-232.
Document Teorii ewolucji organicznej nigdy nie obserwowano
 
Document Marcin Rotkiewicz, Pajęcza stal. Biologiczna stal zrewolucjonizuje przemysł i medycynę, Wprost 20 maja 2001, nr 20, s. 79.
 
Document Stephanie Simon , T. Rex Meets Biblical Text at Museum, Los Angeles Times, December 9, 2001, Sunday Home Edition, Part A; Part 1; Page 42.
 
Document O Teilhardzie
 
Document Mieczysław Pajewski, "Molibden, kierowana panspermia i ostateczny ratunek przed kreacjonizmem" (2002)
 
Document Nancy Pearcey, Odpowiedź krytykom
 
Document Dziedzictwo teorii rekapitulacji
 
Document Główne problemy teorii ewolucji
 
Document Teoria przerywanej równowagi
 
Document Krytyka ewolucji w Watykanie
 
Document Disabled genes dull sense of smell, Science News, May 6, 2000, vol. 157, No. 19, s. 298.
 
Document Czy istnieje przekonywujące świadectwo empiryczne na rzecz ewolucji?
 
Document Czy istnieje świadectwo empiryczne przemawiające przeciwko ewolucji?
 
Document Upadek mitu ewolucji
 
Document Teoria ewolucji w świetle nauki i Biblii
 
Document Harun Yahya jako czołowy przedstawiciel islamskiego kreacjonizmu.
Komentarz do artykułu: Harun Yahya, Upadek mitu ewolucji, Na Początku..., wrzesień 2001, nr 9 (146), s. 260-269.
Document Peter M. Kareiva, The mustard war wasn't so racy after all, Science News August 14, 1999, vol. 156, s. 103
 
Document Kosmiczna wyobraźnia
Na marginesie artykułu Krzysztofa Szymborskiego, Kamienne anioły. Czy życie przybyło z kosmosu — nowe hipotezy, Polityka 09/2002 (2338).
Document Ewolucja, kultura, mitologia
 
Document Zmierzch darwinizmu
 
Document Gąsiennicznik
 
Document Ewolucja, płeć i mrówka
 
Document Stworzenie z niczego w pismach... ewolucjonistów
 
Akcje Dokumentu
« Luty 2024 »
Luty
PnWtŚrCzPtSbNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829